Czy farbą lateksową można malować drewno?

Farba lateksowa pozwala wykończyć powierzchnię, nadając jej pożądany kolor, a jednocześnie zabezpiecza ją, m.in. przed wilgocią. Najczęściej jest wykorzystywana do malowania ścian, zwłaszcza w pomieszczeniach szczególnie narażonych na działanie wody, czyli w kuchni i łazience. Niewiele osób wie, że farbę lateksową można wykorzystywać też do malowania innych materiałów, np. drewna.

Co wyróżnia farbę lateksową

Wbrew skojarzeniom, jakie budzi jej nazwa, farba lateksowa nie powstaje na bazie lateksu. To emulsja z dodatkiem specjalnych żywic. Do tego rodzaju farb należy np. emulsja akrylowa. Dzięki dużej zawartości spoiw, farba ta jest odporna na działanie różnych warunków oraz na ścieranie – gdy pojawi się zabrudzenie, powierzchnię można przetrzeć wilgotną ściereczką. Farby lateksowe to także bardzo szeroki wybór z palety barw. Ponadto, zapewnia odpowiednią przepuszczalność powietrza. Wśród zalet farb lateksowych można wymienić także łatwość stosowania, bez problemu można stosować ją samodzielnie.

Czy farbą lateksową można malować drewno

Farbą lateksową można malować ściany i sufity, ale także inne powierzchnie – także drewno i produkty drewnopochodne, stalowe, żeliwne czy z karton-gipsu. Malując ściany należy rozcieńczać farbę z wodą. W przypadku malowania drewna, stosuje się nierozcieńczoną emulsję. Farba lateksowa zapewni trwały efekt i jednolitą powierzchnię.

Jaką farbę wybrać

Farba lateksowa stosowana do drewna powinna być odpowiedniej jakości. Wielu producentów oferuje farby o uniwersalnym zastosowaniu. Konieczne jest uważne sprawdzenie informacji od producenta na etykiecie. W ten sposób, stosując jedną farbę, można uzyskać modny efekt spójności np. ściany i szafy dostawionej do niej. W zależności od tego, jaki rezultat jest pożądany, można zdecydować się na farbę o wykończeniu matowym, satynowym lub z połyskiem.

O czym pamiętać malując drewno

Czy farbą lateksową można malować drewno? Prawidłowa odpowiedź brzmi: tak, ale tylko odpowiednio przygotowane. Pierwszym krokiem jest oczyszczenie powierzchni, kolejnym lekkie przeszlifowanie (np. papierem ściernym) i zebranie powstałego pyłu. Jeżeli malujemy mebel lub płytę narażoną na częsty kontakt z wodą, dobrze jest zastosować warstwę podkładu. Kolejny etap to już malowanie. W przypadku powierzchni drewnianych bezwzględnie nie można rozcieńczać farby wodą. Jeżeli farba będzie się trudno rozprowadzać, można lekko zwilżyć pędzel lub wałek.

Parataktyczne porady dotyczące malowania

Warto pamiętać także o kilku prostych zasadach, które ułatwią malowanie drewna lub mebli.

  • Malowanie tylko przy świetle dziennym – dzięki temu dobrze ocenimy, czy równomiernie kładziemy farbę.
  • Nie należy malować podczas mrozów i upałów – skrajne temperatury wpływają na gęstość farby.
  • Zawsze trzeba dokładnie wymieszać farbę – aby pigment rozłożył się równomiernie.
  • Warto pamiętać, że pierwsza warstwa nie zakryje wszystkiego – niecierpliwe podmalowywanie wciąż mokrej powierzchni to poważny błąd.

Pamiętając o tych prostych wskazówkach, pomalowanie drewnianej powierzchni farbą lateksową powinno być proste i zapewnić świetny efekt na długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *