Dywan shaggy – czy wiesz, jakie są jego mocne i słabe strony?

Elegancka i stylowa posadzka znacznie wpływa na postrzeganie całego wnętrza. W związku z tym, projektanci kładą duży nacisk na dobór podłóg i wykładzin do wystroju danego pokoju. Coraz większą popularność wśród Polaków zdobywają sobie dywany shaggy – duże, puszyste chodniki z długimi kudłami. To dosyć kosztowne rozwiązanie, które nadaje wnętrzu luksusowy i przytulny charakter. Przed zakupem dywanu warto przyjrzeć się, jakie są mocne i słabe strony chodników typu shaggy.
Miękki i ciepły
Puszysta i delikatna struktura dywanu shaggy sprawia, że można po nim chodzić na bosaka. Grube włoski skutecznie izolują stopy od chłodnych kafelków lub zimnej posadzki, dzięki czemu domownicy czują się przytulnie w pokoju, w którym znajduje się włochaty dywanik. Nawet małe dzieci mogą po nim bezpiecznie pełzać i chodzić, a w razie utraty równowagi gruba warstwa materiału pomoże zamortyzować upadek maluszka.
Solidny i trwały
Dywan shaggy wysokiej jakości długo posłuży w mieszkaniu, gdyż jest o wiele trwalszy, niż cienkie, delikatne chodniki. Wprawdzie zwykle układa się go w sypialni lub w salonie przed sofą, ale shaggy wytrzyma bez problemu również duże natężenie ruchu w innych pomieszczeniach. Przy zakupie puszystego dywanu warto zwrócić uwagę na jego wykonanie, gdyż solidne dywany znacznie wolniej tracą włosy.
Elegancki i stylowy
Nietypowy wygląd dywanu shaggy nada charakter każdemu pokojowi. Planując wystrój wnętrza warto wziąć pod uwagę jego specyficzną fakturę i wpasować ją w styl danego pomieszczenia. Jasny lub szary dywanik znakomicie sprawdzi się w lokalach urządzonych w stylu skandynawskim, klasycznym czy rustykalnym. Jeśli mieszkańcy wolą nowoczesny, minimalistyczny wystrój, warto wybrać kolorowy kudłaty dywanik. Niezależnie od preferencji dekoratora, trafnie dopasowany dywan shaggy nada mieszkaniu charakter dzięki grze barw i faktur puszystego chodnika, oraz pozostałych elementów wystroju wnętrza.
Częste czyszczenie
Włoski w dywanie znakomicie łapią kurz, więc taki chodnik trzeba często czyścić. Najlepiej odkurzać go co 2-3 dni, żeby właściwie się prezentował. W związku z tym alergikom zaleca się raczej wybór gładkiego dywanika zamiast shaggy. Warto również wiedzieć, że włochate chodniki wymagają specyficznej pielęgnacji, gdyż niektóre urządzenia czyszczące mogą je uszkodzić. Ponadto, pod wpływem użytkowania z dywanu shaggy wypadają z czasem włoski, co psuje jego wygląd i przysparza więcej pracy podczas sprzątania mieszkania.
Odciski mebli
Planując położenie dywanu shaggy, powinno się umieścić go na otwartej przestrzeni, np. pomiędzy drzwiami i łóżkiem, lub na środku salonu. Nie należy ustawiać mebli na takim puszystym chodniku, gdyż ich nogi pozostawią na dywanie trwałe wgniecenia, psując tym samym jego wygląd.
Wywabianie plam
Doczyszczenie poplamionego dywanu okaże się trudne nawet w przypadku cienkiego chodniczka. Usunięcie plam z dywanu shaggy stanowi szczególne wyzwanie, gdyż długie włókna znakomicie wchłaniają płyny. Gdy czerwony sok lub wino wyleje się na jasny, puszysty chodnik, ta plama okaże się praktycznie niemożliwa do usunięcia z włókien. W związku z tym, najlepiej wybierać ciemniejsze kudłate dywaniki, na których brud nie rzuca się w oczy, oraz nie umieszczać ich w kuchni. Jeśli w domu mieszka małe dziecko, które często coś upuszcza na podłogę, można odłożyć zakup dywanu shaggy na później.
Dywan shaggy stanowi luksusowy element wykończenia wnętrza, który nadaje mu elegancki i przytulny charakter. Na rynku pojawiło się mnóstwo modeli włochatych chodników w przeróżnych kolorach, więc do każdego pomieszczenia można dobrać pasujący tam dywanik. Shaggy jest tak ciepły i miękki, że można po nim chodzić nawet na boso. Jeśli mieszkańcy nie wylewają często napojów na podłogę, a częste odkurzanie nie stanowi dla nich problemu, warto położyć na podłodze właśnie dywan shaggy.