Jak bezpiecznie i tanio robić zakupy w sklepach internetowych?

Nie ma co ukrywać, sklepy internetowe to przyszłość handlu. Rewolucja nas nie minie i z czasem zakupy stacjonarne będą stawać się coraz mniej popularne. Wirtualna przestrzeń to nie tylko większy wybór, ale przede wszystkim niższą cena. Sprzedający nie muszą wydawać pieniędzy na lokal czy określać ściśle godzin obsługi, a dobrze rozwinięta logistyka sprawia, że zamówiony towar możemy dostać praktycznie natychmiast, a maksymalnie w ciągu kilku dni. Tylko, jak bezpiecznie i tanio robić zakupy?

Festiwale zakupów u wielkich gigantów

Bezdyskusyjnie, najwięksi gracze na rynku to Allegro, Amazon i AliExpres. Nie ma praktycznej możliwości, aby istniał na świecie jakiś przedmiot, którego nie dałoby się kupić za pośrednictwem tych portali. Każdy z nich ma rzecz jasna swoją specyfikę- Allegro zaczynało na rodzimym rynku i nadal skupia głównie rodzimych sprzedawców,

Amazon wywodzi się z rynku amerykańskiego, a AliExpress podbija polskie serca towarami z Azji. Portale łączy organizowanie raz na jakiś czas wielkich festiwali wyprzedaży, w których trakcie dziesiątki towarów nie tylko są zdecydowanie tańsze, ale też bezpłatna jest ich wysyłka. Czy warto skorzystać? Z całą pewnością tak, ale tylko pod warunkiem, że faktycznie planujesz zakup konkretnego przedmiotu, a nie po prostu na siłę szukasz okazji.

Zanim kupisz, sprawdź termin dostawy

Wiele zależy od tego, jak szybko potrzebna ci dana rzecz. Nie ma co ukrywać, dotychczas w tej konkurencji zdecydowanie wygrywało Allegro, a od kiedy powstało duże centrum logistyczne w Polsce, poważną konkurencję zaczął stanowić Amazon. AliExpress było wielkim przegranym, bo czas oczekiwania na przesyłkę z Chin potrafił wynosić nawet 60 dni. Szczerze, wiele osób zapominało już o tym co kupiło. Teraz ta sytuacja się zmieniła, bo powstało centrum logistyczne w Europie i czas dostawy w przypadku niektórych artykułów wynosi tylko tury dni. Zanim kupisz, zawsze sprawdź termin dostawy.

Uważaj na podatki

Niestety, nic nas od nich nie zwalnia i w przypadku zagranicznych sklepów czy portali podatek po prostu trzeba płocic. W niepamięć odszedł już zaś, gdy paczuszki z Chin otrzymywaliśmy opisywane jako prezent i dziś podatek zostanie naliczony. Tylko uwaga, zależy on od wartości zakupu, a także sposobu dostarczenia. Automatycznie podatek zryczałtowany w kwocie 8,5 zł doliczy nam Poczta Polska, inni dostawcy już niekoniecznie. Na szczęście w najbliższym czasie AliExpres deklaruje przejęcie tych opłat na siebie, nawet w przypadku towarów droższych niż 150 Euro.

Na wszelki wypadek, płac kartą

Wprawdzie duże sklepy i pośrednicy naprawdę się pilnują, ale zawsze może trafić się nieuczciwy czy mało solidny sprzedawca. Tylko to żaden problem, jeśli zapłacimy za pomocą karty płatniczej. Każda z nich, nieważne czy Visa, czy Mastercard i zupełnie nieistotnej, który bank ją wystawił, ma opcję chargeback. To opcja, która pozwala nam na otrzymanie zwrotu pieniędzy od agenta rozliczeniowego, jeśli tylko towar nie zostanie nam dostarczony lub będzie niezgodny z opisem.

Nie bój się reklamacji

Zakupy u gigantów są o tyle bezpieczne, że nie ma najmniejszego problemu z reklamacjami. Z pewnością się one zdarzą, bo towary mają różną jakości, a monitor komputera ma to do siebie, że nie zawsze właściwie oddaje kolor czy fakturę taniny. Bez obaw, reklamacja jest zwykle skuteczna i nie zapominajmy, że prawo dość dobrze nas chroni. W przypadku każdego tworu zakupionego w Internecie mamy 14 dni na zwrot bez podawania przyczyny.