Jak ogrzać wodę w basenie ogrodowym?

Dostępne na rynku sposoby ogrzewania wody pozwalają na efektywne wydłużenie okresu korzystania z naszego basenu ogrodowego. Wśród najpopularniejszych rozwiązań, z których możesz skorzystać, znajdują się między innymi: funkcjonalne pompy ciepła, nowoczesne podgrzewacze elektryczne, wymienniki czy inne  metody wykorzystujące kolektory słoneczne oraz maty solarne. Jak ogrzać wodę w basenie ogrodowym biorąc pod uwagę:

  • koszty eksploatacji,
  • cenę zakupu,
  • efektywność grzania?

Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rozwiązania, z których może skorzystać każdy właściciel basenu rozporowego czy stelażowego.

Ogrzewanie wody przy pomocy elektrycznych podgrzewaczy

Zastanawiasz się jak ogrzać wodę w basenie ogrodowym o niewielkim rozmiarze? Podgrzewacze elektryczne ze specjalnie wbudowaną grzałką pozwolą w odpowiedni sposób zwiększyć temperaturę wody w niewielkich zbiornikach wodnych, takich jak np. ogrodowe jacuzzi. Dobrym wyborem będzie w tym przypadku podgrzewacz z termostatem, umożliwiający nam swobodną regulację poziomu ciepła oscylującego w granicach 23-28 stopni. Wadą tego rozwiązania są jednak spore koszty eksploatacyjne, zwiększające się wprost proporcjonalnie do wielkości ogrzewanej przestrzeni.

Ogrzanie wody w basenie wymiennikami ciepła

Kolejnym sposobem ogrzania wody w przypadku basenów zewnętrznych oraz ogrodowych jest wykorzystanie wymiennika, podłączanego do centralnego ogrzewania w naszym domu. Dzięki wykorzystaniu nadmiaru ciepła w instalacjach domowych możemy w efektywny sposób zwiększać szybkość grzania, dobierając wymiennik o odpowiedniej mocy. Zaletą takiego rozwiązania są niskie koszty oraz łatwość obsługi, wadą może okazać się trudność w montażu, który najlepiej jest zlecić doświadczonym fachowcom.

Pompy ciepła do basenów ogrodowych

Jak ogrzać wodę w basenie ogrodowym o większych rozmiarach? Najlepszą metodą zadaje się w tym przypadku być wykorzystanie funkcjonalnych pomp ciepła, które działają przy wykorzystaniu energii elektrycznej. Koszt tego typu urządzenia może okazać się dość wysoki, jednak w przypadku większej pojemności zbiornika inwestycja w szybkim czasie się zwróci, niezawodnie służąc nam przez długi czas. Tego typu urządzenie elektryczne umieszcza się jak najbliżej basenu, a dzięki wydajnemu systemowi tłoczenia z pompy cyrkulacyjnej do pompy ciepła i z powrotem do basenu możemy liczyć na niezawodne działanie również przy niskich temperaturach czy całkowitym zachmurzeniu. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest także cicha praca oraz łatwa obsługa tego typu systemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *