Jak pozbyć się zielonej wody w basenie?

W zależności od warunków pogodowych może to nastąpić szybko – niemal natychmiast. Jednego dnia woda wygląda normalnie, a następnego zmienia kolor na zielony – nie jest to woda, ale bagno. Zielony kolor, który widać, to pełny rozkwit glonów. Algi to mikroskopijne rośliny, które dostają się do basenów z deszczem lub są przenoszone w powietrzu, np. w postaci pyłu. Niektóre z nich pływają swobodnie, podczas gdy inne przyczepiają się do ścian basenu. Tak czy inaczej, basen można wyczyścić, więc nie rozpaczaj – woda będzie krystalicznie czysta w ciągu dnia lub dwóch.

Przyczyny zielonej wody w basenie

Jeśli woda w basenie zmienia kolor i staje się zielona, może być kilka przyczyn. Jest on spowodowany nieodpowiednią lub niewłaściwą konserwacją, co powoduje namnażanie się i rozwój zielonych alg i mikroorganizmów szkodliwych dla ludzi. Szczególnie dobrze radzą sobie w ciepłej wodzie i przy dostatecznym nasłonecznieniu.

Istnieje kilka przyczyn ich aktywnego rozmnażania i wzrostu:

  • Zastój wody spowodowany niewystarczającą cyrkulacją wody lub całkowitym brakiem cyrkulacji wody;
  • Brak filtrów oczyszczających wodę, nieprawidłowo zwymiarowane systemy oczyszczania, długotrwałe używanie filtrów bez ich wymiany lub konserwacji;
  • Niestosowanie środków chemicznych lub stosowanie ich w nieodpowiednich dawkach;
  • Nieprawidłowy poziom pH;
  • Używanie wody o niskiej jakości, która nie została przefiltrowana.

Jak pozbyć się zielonej wody w basenie? Jeśli woda w basenie jest zielona, pływanie w niej jest co najmniej niezbyt przyjemne. Taka kąpiel może być również niebezpieczna, podrażniać skórę i błony śluzowe oraz powodować biegunkę w przypadku przedostania się wody do organizmu. Dlatego należy jak najszybciej zająć się tym problemem.

Instrukcje postępowania z glonami w basenie

Jak pozbyć się zielonej wody w basenie? Do utrzymania czystości w basenie potrzebne będą:

  • Tester wody basenowej
  • Niestabilizowany chlor
  • Szczotka do czyszczenia brzegów basenu

Do określenia poziomu pH wody w basenie należy użyć zestawu testowego. Powinno ono wynosić od 7,2 do 7,6. Jeśli jest poza tym zakresem, należy dodać pH plus lub pH minus, aby wyregulować poziom. Użyj szczotki do ścian i dna basenu, aby poluzować glony przylegające do powierzchni basenu.

Dodaj do basenu niestabilizowany chlor w granulkach (proszek). Ilość dodawanego chloru zależy od objętości basenu (150 gramów na każde 10 000 litrów lub około 5 uncji chloru na każde 2 500 litrów wody). Włącz pompę i uruchom system filtracji, w ciągu dnia chlorowana woda będzie krążyć w wodzie i usuwać z niej glony.

Następnego dnia należy zebrać biały osad z dna basenu za pomocą odkurzacza wodnego. Woda będzie wymagała znacznego oczyszczenia, jeśli nadal będzie miała zielony kolor, należy powtórzyć proces czyszczenia. Do basenu należy dodać wymaganą ilość wody, której ilość zostanie zmniejszona dzięki temu zabiegowi.

Porady i ostrzeżenia

Regularnie czyść basen za pomocą urządzenia do czyszczenia wody i utrzymuj wodę w równowadze (pH powinno wynosić od 7,2 do 7,6, a poziom wolnego chloru od 1,0 do 3,0 ppm (części na milion)).

W okresie upałów lub przy dużym obciążeniu wodą (duża liczba kąpiących się osób), co dwa tygodnie należy przeprowadzić w basenie kurację szokową, która zapobiegnie rozwojowi glonów. Należy stosować środek glonobójczy, który zapobiega rozwojowi glonów w wodzie basenowej.

Po tym zabiegu nie należy kąpać się w wodzie w basenie przez co najmniej jeden dzień. Wysokie stężenie chloru może powodować podrażnienie oczu lub skóry, a także uszkodzenie kostiumów kąpielowych.

Podsumowanie

Bez odpowiedniej pielęgnacji basenu jakość znajdującej się w nim wody szybko się pogorszy. W upalną i słoneczną pogodę wystarczy kilka dni, aby zbiornik stracił swój atrakcyjny wygląd i stał się nieprzydatny do pływania. Dlaczego woda w basenie zmienia kolor na zielony, czy można zapobiec problemowi i co zrobić, jeśli już się pojawi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *