Kamera sportowa – czym kierować się przy jej wyborze?
Dzięki kamerkom sportowym, świat doznań sportowych, z perspektywy oglądającego wszedł w zupełnie inny wymiar. Za pomocą tych niewielkich urządzeń każdy sportowiec może aktualnie dzielić się wysokiej jakością filmikami, na których przedstawia swoje wyczyny i osiągnięcia.
Zarówno amatorzy oraz zawodowcy mogą za ich pomocą analizować swoje zachowanie podczas zmagań. Wiele osób jednak zastanawia się, szczególnie jeżeli nie mieli styczności z takim sprzętem, na co zwrócić uwagę kupując kamerkę sportową. Zapraszamy do lektury, gdzie opowiemy o wszelkich istotnych parametrach.
Kamerka sportowa – przydatny sprzęt dla początkującego i zawodowca
Nagrywanie filmików w dzisiejszych czasach to już żaden problem. Możemy robić to zarówno z poziomu profesjonalnych lustrzanek, jak i telefonów, które zawsze mamy pod ręką.
Problem pojawia się jednak tam, gdzie użytkownik jedzie na motorze, nartach lub wykonuje szalone ewolucje na rowerze. Standardowy sprzęt w takich warunkach nie daje sobie rady, a wszelkie czynniki jak wiatr, woda czy pył, mogą tylko sprawić, że ulegnie zniszczeniu.
W takich sytuacjach warto być w posiadaniu kamery sportowej, która w przeciwieństwie do klasycznych aparatów bywa niezastąpiona. Wielkie możliwości, zamknięte w niewielkim pudełku, sprawiają, że sprzęt tego typu jest niezwykle popularny na rynku. Czym kierować się przy wyborze kamerki sportowej?
Rozdzielczość kamerki sportowej
To jeden z najbardziej istotnych kwestii, na które musimy zwrócić uwagę podczas zakupu tego typu sprzętu. Im większa rozdzielczość, tym lepiej. Standardem jest już 4K (UltraHD). Im większa rozdzielczość, tym więcej szczegółów jesteśmy w stanie zarejestrować na nagraniu.
Ponadto każda sportowa kamerka powinna mieć możliwość zapisywania plików w rozdzielczości 10 – 16 megapikseli. Dodatkowo, warto aby kamera sportowa posiadała szerokokątny obiektyw. Sprawdzi się on doskonale podczas nagrywania wszelkich wyczynów sportowych. Najlepsze modele posiadają kąt widzenia w granicach 170 stopni.
Liczba klatek na sekundę (FPS)
Pojedyncza sekunda wideo zawiera w sobie kilkadziesiąt statycznych obrazków. Im większa ich ilość, tym większa płynność obrazu. Kamery sportowe zazwyczaj oferują nagrywanie z szybkością 30 albo 60 klatek na sekundę.
Wodoszczelność
Jest to niezwykle ważny parametr, w przypadku kamerki sportowej. Jeżeli chcemy nagrywać jazdę na rowerze czy biegi to wystarczy kamerka o standardowej wodoodporności. Sytuacja jednak wygląda zgoła inaczej jeżeli chcemy rejestrować ekstremalne boje podczas jazdy terenowym samochodem, slalom górski na nartach podczas opadów śniegu czy podwodne wojaże. Wtedy wodoodporny model jest niezbędny. Warto również upewnić się do jakiej głębokości sprzęt zapewnia optymalne działanie.
System montażowy
Mimo zaawansowanej technologii i wysokiej jakości nowoczesnych kamerek sportowych, bardzo ważne są również wszelkie uchwyty. Niektórzy producenci dołączają do zestawu mocowania do kasków, rowerów czy karoserii samochodu. Inni natomiast sprzedają „gołe” kamerki, istnieje więc konieczność dokupienia wszystkich potrzebnych elementów osobno.
Ważne jest więc zapoznanie się z interesującym nas zestawem i sprawdzenie czy jest tam wszystko, czego potrzebujemy. W przeciwnym razie musimy być przygotowani na to, że poszczególne elementy będziemy musieli dokupić na własną rękę.
Obudowa kamerki sportowej
Tutaj sprawa nie jest zbyt skomplikowana. Im bardziej wytrzymała i odporna na wstrząsy obudowa tym lepiej. Musi wytrzymywać naprawdę wiele z racji swojego przeznaczenia. Ciągłe upadki, wiatr, kurz, woda to tylko niektóre czynniki, z którymi będzie musiała zmierzyć się obudowa sprzętu. Dlatego przy zakupie warto sprawdzić czy konstrukcja jest solidna i czy jest odporna na wodę. Jeżeli nie, upewnij się, czy w zestawie dołączony jest specjalne etui bądź czy jest możliwość jego dokupienia.
Poza tym to niewielkie urządzenie przede wszystkim powinno być proste i bardzo wygodne w obsłudze. Dobrze byłoby aby podstawowe funkcję mogły być uruchomione np. w rękawiczkach. Znacznie ułatwi to obsługę w zimę czy podczas ciężkich warunków.
GPS
Nasz nowopowstały film od razu posiada precyzyjnie określoną lokalizację, co umożliwia zapamiętanie trasy, czy pochwalenie się na portalach społecznościowych, gdzie aktualnie przebywamy.
Mikrofon
Warto zwrócić uwagę na to, aby jakość nagrywanego dźwięku była jak najlepsza. Nikt w końcu nie lubi szumów, dziwnych metalicznych odgłosów itp.