Laminowane a laminatowe drzwiczki

Kuchnia często określana jest mianem serca domu. Jedną z najprzyjemniejszych części projektowania nowej kuchni jest zdecydowanie wybór tych właściwych mebli kuchennych – ich koloru, kształtu i materiału, z którego będą skonstruowane.

Drzwiczki kuchenne z melaminy przedstawiają najbardziej przyjazną finansową możliwość, przy zachowaniu dobrego wyglądu kuchni. Przeznaczone są dla wszystkich tych, którzy mają ograniczony budżet, dla zaczynających par i tych, którzy dopiero przeprowadzają się “na swoje”. Drzwiczki z melaminy bywają często zrzucane na dalszy plan z uwagi na swoją niską cenę, z czego użytkownik automatycznie wyciąga wniosek o niskiej jakości wykonania.

Jednak tanio nie zawsze znaczy słabej jakości. O jakości decyduje przede wszystkim producent, a jeśli pracuje on z co najmniej pięciowarstwową melaminą, nie masz się czego martwić. Z melaminy produkuje się również korpusy szaf, a u tańszych mebli także drzwiczki i fronty szuflad.

 Właściwości drzwiczek z melaminy

  • Przystępna cena
  • Łatwość utrzymania
  • Kolorystyczna wytrzymałość
  • Szeroka skala wykończenia (UNI kolory, wzory drewna, skóry i inne)
  • Łatwe czyszczenie
  • Słabsza odporność na wysoką temperaturę i parę.

Czym jest melamina?

W zasadzie jest to płyta wiórowa oklejona papierem laminującym i innymi zmianami powierzchni. Najczęściej spotkasz się z wariantem, w którym cienka warstwa dekoracyjna została zalana impregnatem melaminowym. Powierzchnia melaminy może być zarówno gładka i błyszcząca, jak i strukturowana i matowa. Powierzchnia jest odporna na krótkotrwałe działanie wody i podwyższonej temperatury. W zakresie laminowanych materiałów znajduje się ogromny wybór dekorów. Wybierać możesz pomiędzy UNI kolorami, klasycznymi, czy egzotycznymi wzorami drewna, abstrakcyjnych motywów, czy bardzo popularnego wysokiego połysku. Poza designem, wierzchnia warstwa służy również ochronie deski samej w sobie, szczególnie przed wilgocią i chemikaliami.

Brzegi drzwiczek są zazwyczaj wykończone za pomocą plastikowej krawędzi ABS w kolorze drzwiczek, lub kontrastowym wykonaniu. Korpusy są oklejone cienką krawędzią o grubości 0,5 mm. W przypadku drzwiczek często jest to krawędź o grubości 2 mm lub więcej. Efektownym rozwiązaniem jest wykończenie drzwiczek aluminiowymi listwami. Okleinę aplikuję się nie tylko po to, aby nie było widać wewnętrznej płyty pilśniowej, ale przede wszystkim przeciwko wilgoci.

Dawniej istniały melaminowe taśmy oklejające, które jednak wykazywały wysoką delikatność, co przy użytkowaniu mebli groziło uszkodzeniem rogów i krawędzi. Laminowane deski produkuje się o różnej grubości. W zasadzie przyjmuje się, że im grubsza deska, tym szafka stabilniejsza i wyższej jakości. Grubość 18 mm to gwarancja jakości, natomiast 16 mm oznacza średnią jakość, Poniżej tej grubości meble mogą okazać się już wątpliwej jakości, Tę zasadę można wykorzystać również u denek szuflad i tylnej części szafy. Melamina jest łatwa w umyciu i wytrzymała higienicznie. Jest jednym z najpopularniejszych materiałów dla korpusów mebli łazienkowych i kuchennych.

Utrzymanie

Utrzymanie powierzchni laminowanych ogranicza się do używania najzwyklejszych środków czystości lub detergentów przeznaczonych do plastiku. Przebarwienia od mocno zabarwionych substancji zaleca się usunąć jak najszybciej, przy użyciu wody z delikatnym detergentem. W przypadku pozostawienia plam i ich zaschnięcia czyszczenie może okazać się nie lada wyzwaniem.

Resztki po tłustych plamach można doczyścić za pomocą 30% gorącego roztworu z szarego mydła i szczoteczki. W przypadku zanieczyszczeń ciężkich do usunięcia możesz postawić na niektóre detergenty z zawartością alkoholu (maksymalnie 15%-20% zawartości). Na zakończenie nie zapomnij zmyć resztek detergentu czystą wodą i wysuszyć powierzchni ściereczką.

 Uwaga, melamina kontra laminat

Od melaminy należy odróżnić laminat. Mowa tu o deskach, które wzbogacone są powierzchnią z laminatu, który jest grubszy i warstwowy. Z tego bierze się ich większa wytrzymałość na otarcia, wysoką temperaturę itd, Wykorzystuje się je często jako blaty kuchenne lub drzwiczki szafek.

Czym jest płyta laminatowa?

Produkcja jest zbliżona do produkcji melaminy, ale z tą różnicą, że zamiast papieru laminującego wykorzystuje się laminat. Jest to materiał grubszy i warstwowy. Często wykorzystywany jako powierzchnia desek nośnych, jest zamknięty i nie porowaty. Od melaminy różni się wyższą jakością i wytrzymałością.

 CPL – średniociśnieniowy, kontynualnie prasowany laminat

Jest relatywnie wytrzymały na działanie wody i urazy mechaniczne, sprawdzi się nawet w często używanych miejscach i powierzchniach drzwi. Na pierwszy rzut oka ciężko rozróżnić go od naturalnej sklejki. Produkcja przebiega poprzez sprasowanie kilku warstw zgrzanego papieru podkładowego, dekoracyjnego i utrwalającego powierzchnię. Na jakość wpływa wybrany wzór i jakość technologii prducenta.

HPL – laminat wysokociśnieniowy

 Mowa o bardzo wytrzymałym materiale, zdecydowanie przeznaczonym do produkcji mebli i wykorzystania w mieszkaniu. Odznacza się długą żywotnością i niezmiennością kolorów. Jest bardzo wytrzymały na działanie wysokiej temperatury  (do 180ºC) i przenikanie wody.

Laminat wysokociśnieniowy produkuje się w grubościach od 0,6 do 2 mm i wykorzystuje do wykonania drzwi wewnętrznych, okładzin ściennych i mebli.

Dbanie o laminatowe blaty kuchenne w niczym nie różni się od innych. Substancje, takie jak kawa, herbata, czy wino zaleca się wyczyścić jak najszybciej. W innym wypadku zwiększa się trudność ich usunięcia. Do czyszczenia najlepiej używać delikatnej ściereczki lub gąbki (nie ostrej, ani drucianej).