Odżywienie przesuszonej skóry po opalaniu. Jak nawilżyć całe ciało?

Latem cieszymy się wakacjami i cudownym słońcem, ale jednocześnie chronimy skórę przed nadmiarem promieni słonecznych.

Stosujemy balsamy i kremy nawilżające wyposażone w filtry UV, a wiatr, słona woda i wysoka temperatura i tak płatają figle. Niestety po sezonie skóra często wymaga dodatkowego odżywienia i nawilżenia, bo bywa mocno przesuszona. Jak nawilżyć całe ciało po opalaniu?

Sucha i przesuszona skóra niestety sprawia problemy. Nie potrafi ona zatrzymywać wystarczającej ilości wody, a przez to staje się szorstka, cienka, czasami swędzi i nawet piecze. Bardzo często przyczyną takiego stanu rzeczy są skłonności genetyczne, ale nadmierna suchość skóry może też być spowodowana błędami w samej pielęgnacji lub… wakacjami. Wówczas przebywamy sporo na słońcu, kąpiemy się w słonych morskich wodach, a wiatr od morza tylko z pozoru przynosi ulgę w czasie upałów. Niestety wszystko to sprawia, że skóra się odwadnia, traci swoją dobrą kondycję i wygląda na starszą, niż jest. Trzeba więc o nią zadbać natychmiast, by przywrócić jej właściwy poziom odżywienia i nawilżenia, nie dopuszczając do trwałej degradacji jej struktur.

Jak nawilżyć suchą skórę całego ciała?

Pielęgnacja suchej skóry ciała zwykle nie jest skomplikowana, ale wymaga konsekwentnego działania.  Z pewnością należy ograniczyć liczbę gorących kąpieli, bo to one są jednymi z winowajców niszczenia naturalnej ochrony skóry, czyli płaszcza hyrolipidowego zapobiegającego nadmiernej utracie wody z jej struktur. Na każdym etapie pielęgnacji warto używać kosmetyków emolientowych, którymi mogą być zarówno produkty myjące, jak i balsamy do ciała.

W składzie pielęgnacyjnych preparatów kosmetycznych warto szukać substancji okluzyjnych, takich jak wazelina, oleje mineralne, lanolina czy woski. Składniki te zapobiegają nadmiernej utracie wody z warstw skóry. Z kolei gliceryna, kwas hialuronowy czy pantenol wspierają naturalną zdolność skóry do gromadzenia wilgoci.

Pielęgnacja skóry przesuszonej nie jest trudna. Do kąpieli i mycia należy stosować mydła i żele zawierające substancje chroniące skórę przed utratą wody. Po każdej kąpieli konieczne jest stosowanie balsamów nawilżających, które wspomogą przywrócenie optymalnego poziomu nawilżenia skóry.

Pielęgnacja przesuszonej skóry twarzy

Znacznie więcej uwagi wymaga przesuszona skóra twarzy, bo to ona najmocniej narażona jest na negatywne działanie czynników zewnętrznych. Na buzi najszybciej pojawiają się niekorzystne zmiany. Skóra traci najpierw swój naturalnych blask, potem elastyczność, a w końcu pojawiają się na niej zmarszczki.

Prawidłowa pielęgnacja skóry suchej i przesuszonej musi rozpoczynać się już rano, gdy z powierzchni skóry trzeba usunąć resztki kosmetyków nałożonych poprzedniego wieczoru. W tym celu warto sięgać po lekkie pianki myjące lub inne kosmetyki dedykowane skórze atopowej. Można też stosować płyny micelarne. Kolejnym krokiem powinno być przywrócenie naturalnego pH skóry za pomocą toniku oraz nałożenie kremu z filtrem UV. Takie kremy należy stosować bez względu na porę roku, bo promieniowanie UVA i UVB dociera do nas każdego dnia. Przesuszonej skórze nie wystarczy jednak krem ochronny. Gdy ten zostanie wchłonięty, należy nałożyć preparat nawilżający. Warto sięgać po dobre kremy nawilżające np. te od Avon, bo to one zapewnią skórze optymalny poziom nawilżenia przez cały dzień.

Wieczorną pielęgnację rozpoczyna się także od oczyszczenia skóry, zwracając szczególną uwagę na dokładne usunięcie resztek makijażu. W czasie oczyszczania świetnie sprawdzają się preparaty kosmetyczne o olejowej formule. Tę olejową warstwę należy zmyć za pomocą delikatnego żelu do mycia twarzy. Po krótkiej tonizacji cery przychodzi pora na nawilżanie. Jeśli skóra jest bardzo przesuszona i zmęczona opalaniem, najpierw warto stosować serum zawierające kwas hialuronowy i ceramidy, a dopiero potem aplikuje się krem nawilżający na noc. Gdy kondycja skóry zacznie się poprawiać, serum stosuje się już co drugi dzień, aż wraz z dalszą poprawą można je nakładać tylko dwa razy w tygodniu.