Ponadczasowy mebel – fotel uszak, który nie wychodzi z mody!

Niezwykła historia tego fotela zaczęła już naprawdę dawno temu i co ciekawe z powodzeniem trwa do dziś. Co wyróżnia ten właśnie fotel na tle innych mebli i dlaczego jest on aż tak popularny? Okazuje się, że powodów jest co najmniej kilka. Zapraszamy do lektury!

Fotel uszak i jego historia

Choć wielu osobom może się wydawać, że nazwa „uszak” jest nieco zabawna i infantylna, to jednak doskonale oddaje ona bryłę tego mebla, którego pierwsze modele pojawiły się już na XVIII-wiecznych francuskich dworach! Mimo że projekt ma już więc swoje lata, to nadal robi wrażenie i zachwyca wygodą, którą oferuje.

Mówiąc o uszaku, warto wiedzieć, że specyficzny kształt fotela to nie tylko kwestia zapewnienia mu rozpoznawalności, ale przede wszystkim względy praktyczne. Tym, co go charakteryzuje, jest jego specyficzna budowa — u dołu konstrukcja jest węższa i rozszerza się na górze, co ważne w okolicach głowy siedzącego, a dokładnie po bokach wystają natomiast tzw. uszy, od których wzięła się nazwa tego fotela. Ten niezwykle rozpoznawalny szczegół nie jest jednak związany wyłącznie z designem, okazuje się, że jego obecność ma wymiar czysto praktyczny. Wspomniane uszy miały bowiem chronić przed przeciągami i kumulować ciepło, co związane było, z tym że bardzo często stawiano je w okolicach kominków.

Aranżacje wnętrz, a fotel uszak

Pomimo swojej dość charakterystycznej budowy, fotel uszak pasuje do większości wnętrz, najbardziej jednak do tych klasycznych i eleganckich, w których widać nawiązania do dworskich aranżacji.
Pikowany fotel uszak doskonale sprawdzi się natomiast do wnętrz stylu glamour, natomiast bardziej nowoczesne modele skórzane dobrze prezentują się we wnętrzach typu art deco.

Jeżeli nie boimy się oryginalności i podoba nam się stylowy eklektyzm, to tutaj również wyrazisty uszak w mocnym kolorze sprawdzi się idealnie i z pewnością może spełnić funkcję mebla, który przykuwa uwagę i odróżnia się od konwencji.

Na koniec styl boho, o którym również warto powiedzieć, ponieważ coraz częściej można się spotkać z fotelami patchworkowymi, które wyglądają niezwykle jaskrawo i wesoło, a ich zadaniem jest wniesienie do wnętrza całego mnóstwa pozytywnej energii. Fani takiego podejścia do aranżacji, z pewnością powinni się zainteresować uszakami w takiej właśnie niebanalnej stylistyce.

Gdzie postawić uszaka?

W tym wypadku warto inspirować się klasyką, a więc stawiać ten właśnie mebel w okolicach kominka i to razem z podnóżkiem. Takie połączenie to wręcz idealny przepis na wieczorny relaks! Oczywiście, jeżeli nie posiadamy kominka to nic straconego, bowiem uszak świetnie prezentuje się również w biurach, gabinetach czy nawet sypialniach, możliwości co do jego usytuowania jest więc naprawdę sporo i jeżeli zastanawiasz się, czy fotel uszak to odpowiedni mebel do Twojego wnętrza to odpowiadamy: Zdecydowanie TAK!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *