Bezpieczne zakupy a opinie i wiarygodność firmy online

Zastanawiasz się, czy warto robić zakupy online? Odpowiedź jest prosta: tak! To najwygodniejsza i najszybsza forma uzupełnienia domowych zapasów w spiżarni, garderoby czy biblioteczki. Aby Twoje pieniądze były niezagrożone, musisz znać najważniejsze zasady bezpiecznych zakupów w sieci.

Zanim kupisz, przeczytaj opinie w sieci

Jak pokazuje badanie przeprowadzone jesienią 2020 roku przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, w ciągu poprzedzających je 12 miesięcy aż 93% ankietowanych przynajmniej raz zrobiło zakupy w sieci. Bez wątpienia wpływ miały na to ograniczenia w handlu związane z pandemią COVID-19, które rozpoczęły się w marcu 2020 roku.

Co ciekawe, taki sam odsetek respondentów potwierdza, że przed zakupami sprawdza opinie o produkcie. Komentarzy na temat sprzedawcy szuka mniej osób – to 86% uczestników badania. Gdzie najczęściej szukają informacji o sklepie internetowym? Głównymi źródłami opinii dla 68% z nich są takie strony internetowe, jak porównywarki cen. ¾ ankietowanych podejmuje decyzje o zakupach, kierując się opiniami o e-sklepie pozostawionymi bezpośrednio na stronie sklepu. Ponad połowa potwierdza, że pozytywna opinia o sklepie internetowym jest dla nich bardzo ważna, kiedy zastanawiają się, gdzie robić zakupy online.

Najlepsze sklepy internetowe dbają o to, aby oceniały zawsze osoby, które zamówiły produkty. Takie porównywarki, platformy zakupowe i e-sklepy, jak Ceneo, Allegro, Empik i Smyk, pozwalają na dodawanie opinii wyłącznie osobom, które kupiły konkretny towar. Najczęściej recenzować może tylko zarejestrowany użytkownik albo adresat posprzedażowej wiadomości e-mail, w której zamieszczono link do formularza służącego do oceny. Takie e-maile wysyła m.in. Empik oraz sieć apteczna DOZ.pl.

Gdzie szukać opinii o sklepach w Internecie?

Jednym z najpopularniejszych portali, na których znajdziesz opinie o firmach, jest https://www.gowork.pl. Wprawdzie GoWork postrzegany jest jako miejsce, w którym internauci wymieniają się opiniami na temat rekrutacji i warunków pracy w konkretnych firmach, ale takie komentarze wiele powiedzą Ci na temat samego sklepu czy firmy kurierskiej.

Jeżeli nie chcesz stracić pieniędzy ani przez wiele dni zastanawiać się, gdzie jest Twoja paczka, bezskutecznie próbując skontaktować się z doręczycielem przesyłki, wybierz firmę o nieposzlakowanej opinii. Trudno bowiem wyobrazić sobie, żeby przedsiębiorstwo transportowe czy sklep internetowy, który cieszy się złą sławą wśród swoich obecnych lub byłych pracowników, z należytym szacunkiem traktowało do klientów. Co warto podkreślić, GoWork umożliwia także dodanie opinii jako klient, a nie tylko pracownik czy kandydat do pracy.

Gdzie jeszcze możesz szukać opinii o e-sklepach? Świetnym źródłem informacji są porównywarki cen i produktów. W Ceneo wyszukasz np. zabawkę po choinkę, poza tym sprawdzisz oferty cenowe i opinię o sklepach, w których możesz ją kupić. Zainteresuj się również profilami w mediach społecznościowych i wizytówką firmy w Google. Jeżeli sklep internetowy prowadzi działalność i pod własną domeną (adresem internetowym), i na Allegro, zerknij na konto na najpopularniejszej platformie zakupowej w Polsce. Ogromnym udogodnieniem jest odznaka SuperSprzedawcy na Allegro, która potwierdza, że sklep nie jest negatywnie oceniany przez użytkowników.

Jak widzisz, w sieci nie brakuje miejsc do komentowania doświadczeń zakupowych. Jeżeli chcesz robić bezpieczne zakupy w sieci, zawsze czytaj jak najwięcej opinii. Taka wiedza da Ci pełen obraz sklepu internetowego, w którym chcesz kupić książkę, sukienkę albo zabawkę.