Czopki na hemoroidy — lek nie tylko dla seniorów

Guzki krwawnicze zwane hemoroidami albo lub żylakami odbytu – są strukturami anatomicznymi, uszczelniającymi kanał odbytu. Obecnie dostępne są różne leki na hemoroidy, mogą być nimi specyfiki pod postacią maści, żeli, kremów oraz czopków doodbytniczych.

Co zastosować na hemoroidy?

Leczenie choroby hemoroidalnej w początkowej fazie polega na stosowaniu kremów, maści, żelów i czopków, a także na unikaniu czynników sprzyjających pogłębianiu się żylaków odbytu. Jedną z metod jest także stosowanie tabletek na hemoroidy, które wzmacniają naczynia krwionośne i wpływają na odpowiednią higienę okolic krocza. W aptekach można znaleźć również jeszcze bardziej zindywidualizowane specyfiki takie jak, np. płyn do higieny intymnej dla osób z hemoroidami. Także czopki na hemoroidy to jeden z najbardziej popularnych preparatów skutecznych na żylaki odbytu.

Kto jest najbardziej narażony na hemoroidy?

Hemoroidy nie są przypadłością właściwą jedynie osobom starszym. Cierpią na nie również młode osoby, które są mało aktywne fizycznie i prowadzą siedzący tryb życia. O dziwo żylaki odbytu zdarzają się również sportowcom. Najczęściej rozwijają się one się u osób, które nie odżywiają się prawidłowo, nie spożywają wystarczająco dużej ilości błonnika i piją zbyt małą ilość płynów, co wpływa na zaparcia, wymuszające wzmożoną pracę jelit. Na hemoroidy cierpią często osoby otyłe, mające niewydolność krążenia oraz kobiety po kilku ciążach. Dzięki czopkom na hemoroidy błona śluzowa staje się bardziej elastyczna.

Jak działają czopki na hemoroidy?

Jednym z pierwszych objawów choroby hemoroidalnej jest świąd odbytu pojawiający się wraz z obecnością wydzieliny i uszkodzeniem śluzówki, które niekiedy prowadzi do powstania stanów zapalnych. Czasami guzek wypada z odbytu, choć początkowo zwykle się cofa.

Czopki ma hemoroidy wspomagają skutecznie regenerację błony śluzowej odbytu. W ich składzie zastosowane zostały substancje łagodzące i nawilżające, gojące podrażnienia i pomagające odbudować błonę śluzową. Ponadto w czopkach stosuje się także preparaty zawierające lidokainę — środek o działaniu znieczulającym.  Używa się ich również do łagodzenia świądu i pieczenia. Część nich działa również przeciwzapalnie oraz przeciwobrzękowo. W czopkach tych przeważnie znajduje się benzokaina, związek chemiczny z grupy estrów, który rozpuszcza się w etanolu i topnieje w temperaturze ok. 89-92 stopni.

Działanie czopków polega nie tylko na łagodzeniu stanów zapalnych, ale i na przyspieszeniu gojenia ran w kanale odbytu i regeneracji błony śluzowej. Czopki na żylaki odbytu powinno się stosować zgodnie z wielkością i stanem hemoroidów i nie należy przyjmować ich zbyt długo. Jeżeli bowiem objawy nie ustają, należy skonsultować się z lekarzem.