Jak boli ginekomastia?

Ginekomastia to dolegliwość, która dotyczy mężczyzn i jest dość wstydliwym problemem. Szacuje się, że z ginekomastią może mieć do czynienia nawet 30-50% osób płci męskiej w różnym wieku. Czym dokładnie jest ginekomastia i czy to przypadłość powodująca dolegliwości bólowe? Sprawdź, co zrobić, aby pozbyć się uporczywego problemu.

Czym jest ginekomastia?

Ginekomastia to przerost gruczołów piersiowych występujący u mężczyzn, który może występować zarówno po obu stronach klatki piersiowej, jak i po jednej. Ten stan jest związany z rozrostem tkanki tłuszczowej, gruczołowej i włóknistej, może przybierać różną wielkość.

Rozwój ginekomastii można podzielić na fazy. Okres początkowy, w którym można cofnąć zmiany, trwa od 6 do 12 miesięcy. Wówczas zmiany nie są jeszcze zbyt utrwalone i w obrębie piersi nie doszło do zwłóknień. Pojawienie się tkanki włóknistej, która jednak nie zastąpiła jeszcze komórek tworzących tkankę gruczołową, to ginekomastia, gdzie można stosować farmakoterapię. Jeżeli dojdzie do zajęcia tkanki gruczołowej, leki najczęściej nie są już w stanie pomóc. Wówczas warto skorzystać z pomocy specjalistów z Bieńkowscy Clinic z oddziałami w Częstochowie i Bydgoszczy.

Skąd bierze się ginekomastia?

Przyczyną występowania ginekomastii są najczęściej zaburzenia hormonalne, a dokładnie nieprawidłowa równowaga pomiędzy androgenami (przede wszystkim testosteronem) i estrogenami, co istotnie wpływa na tkankę gruczołową sutków. Ponadto ginekomastia może rozwijać się na skutek nadmiernej aktywności aromatazy. Hormon wywołuje przekształcanie się androgenów w estrogeny.

Niekiedy też przyczyną ginekomastii są problemy w prawidłowym funkcjonowaniu receptorów hormonalnych. Może to być defekt wrodzony lub nabyty w wyniku stosowania np. niektórych farmaceutyków.

Zdarza się również, że ginekomastia jest skutkiem występowania w organizmie różnego rodzaju stanów chorobowych. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim guzy feminizujące, których obecność powoduje zwiększone wytwarzanie estrogenów. Do takich przypadłości należy np. guz kory nadnerczy. Inną przypadłością, która może prowadzić do ginekomastii, jest też rak oskrzeli i nowotwory, przy których dochodzi do nadprodukcji gonadotropiny kosmówkowej.

Czy ginekomastia boli?

Ginekomastia w zaawansowanym stadium najczęściej nie jest bolesna. Jednak w okresach postępującego włóknienia piersi, bywają one bolesne i tkliwe. Intensywność dolegliwości zależy też od indywidualnych predyspozycji oraz skali problemu.

Piersi w przypadku ginekomastii mogą też mieć zwiększoną wrażliwość na dotyk. Dyskomfort bywa odczuwany również podczas regularnego badania gruczołów.

Jak skutecznie pozbyć się ginekomastii?

W zaawansowanym stadium schorzenia możliwe jest przeprowadzenie specjalistycznego zabiegu polegającego na usunięciu nadmiaru tkanki wypełniającej przerośnięte piersi. Leczenie ginekomastii jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym i umożliwia także usunięcie gruczołu sutkowego. Efekty przeprowadzonych czynności są trwałe i nie pozostawiają widocznych blizn.

Zabieg usunięcia ginekomastii warto przeprowadzić w renomowanej klinice, gdzie czynności wykonują doświadczeni i odpowiednio wykwalifikowani w tej dziedzinie specjaliści. Nie bez znaczenia jest również stosowana metoda zabiegowa. Jedną z najbardziej cenionych technik w leczeniu ginekomastii cieszy się obecnie liposukcja nutacyjna. Dzięki zastosowaniu takiego działania pobrany materiał można zaaplikować podczas zabiegu w inną okolicę ciała, poprawiając w ten sposób jej wygląd lub np. redukując widoczność blizn, zasinień i innych niedoskonałości.

Leczenie ginekomastii za pomocą liposukcji nutacyjnej to również zminimalizowanie ryzyka pojawienia się po zabiegu obrzęków, zasinień czy ewentualnych nierówności związanych z usunięciem tkanki. To niezwykle istotne zwłaszcza w przypadku usuwania dużej ginekomastii.