Jak karma dla psa – czym się kierować przy wyborze?

Prawidłowe żywienie psa wpływa na jego rozwój i stan zdrowia. Większość właścicieli psów decyduje się na podawanie gotowych karm. Jest to łatwe i szybkie rozwiązanie, gdyż nie musimy poświęcać czasu na planowanie posiłków, a następnie ich przyrządzanie. Warto zatem zastanowić się jaka karma dla psa będzie najlepszym wyborem?

Jak wybrać najlepszą karmę dla psa?

W wyborze nie powinniśmy się kierować ceną. Te najtańsze karmy, które dostępne są w marketach mają zły skład. Zawierają one głównie szkodliwe dla psa zboża. Psy to mięsożercy, a marketowe karmy mają zaledwie kilka procent mięsa. Słabej jakości karma może być przyczyną wielu chorób, a to z kolei wiąże się z wizytami u weterynarza. Jest to nie tylko stres dla zwierzaka, ale również spory wydatek za leczenie.

Dlatego też warto zadbać o dobrej jakości karmę, która dostarczy psu wszelkich niezbędnych składników odżywczych. W wyborze powinniśmy się kierować przede wszystkim składem. Często drogie karmy mają gorszy skład niż te ze średniej półki cenowej. Na pierwszym miejscu w składzie powinno znajdować się mięso. Jaka karma dla psa ma odpowiednią ilość mięsa? Najlepiej, żeby mięso stanowiło minimum 40-50% karmy. Reszta to wypełniacze, a także warzywa i owoce.

Jaka karma dla psa – co powinna zawierać oprócz mięsa?

Dobre karmy są dodatkowo uzupełniane w witaminy i minerały. Na skład patrzymy zarówno w wyborze suchej karmy, jak i tej z puszki. Dobrej jakości karmy są podzielone ze względu na wiek psa. Wyróżniamy te dla szczeniaków, psów dorosłych i psich seniorów. Możemy znaleźć również karmy dla aktywnych psów.

Dostarczają one więcej energii w mniejszej porcji, co jest dobre dla aktywnych psów. Zawierają one również więcej białka, co wpływa na regenerację po wysiłku. Są również karmy hipoalergiczne, które jak nazwa wskazuje podajemy w przypadku alergii pokarmowej.

Ile zapłacimy?

Cenowo najkorzystniej wychodzi karmienie psa suchą karmą. Za duży worek zapłacimy około 120-150 zł, a wystarczy to na 3-4 miesiące dla psa średniej rasy. Zatem koszt dziennego wyżywienia jest mniejszy niż 2 złote. W przypadku puszek koszt ten może wynieść nawet 10 zł dziennie dla średniego psa.

Właściciele psów najczęściej decydują się na suchą karmę, a puszki traktują jako urozmaicenie diety. Mokra karma to również dobry sposób na podanie leków czy tabletek na odrobaczanie. Odpowiadając zatem na pytanie jaka karma dla psa – przede wszystkim taka, która zawiera dobry skład, jeśli zakupimy ją w sklepie internetowym w większej ilości – wcale nie będzie ona dużo droższa od rozwiązań marketowych.