Jak kupić tanie OC? Na co warto zwrócić uwagę?

Na co dzień podróżujesz samochodem osobowym? Zadbaj więc o to, aby zawsze mieć aktualną polisę obowiązkowego ubezpieczenia OC. Najkorzystniejsze rozwiązania znajdziesz przede wszystkim sieci – poprzez porównywarkę ubezpieczeń.

Koszty podpisania umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym zależą od wielu czynników – nie tylko od wieku kierowcy i jego historii wypadkowej, ale także np. regionu zamieszkania czy pojemności silnika, a nawet historii mandatowej. Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać najkorzystniejszą ofertę polisy ubezpieczenia samochodu, ten artykuł jest stworzony dla Ciebie!

Obowiązkowe ubezpieczenie OC – dlaczego trzeba je mieć?

W Polsce już od 22 maja 2003 roku wprowadzono przepisy, które nakładają na właścicieli pojazdów mechanicznych obowiązek posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. To standardowe ubezpieczenie OC, które stanowi gwarancję wypłaty odszkodowania dla osób poszkodowanych, a także napraw uszkodzonego mienia. Można powiedzieć, że obowiązkowe ubezpieczenie auta stanowi przede wszystkim zabezpieczenie dla osób, które zostaną poszkodowane, np. w wyniku wypadku na drodze.

Ubezpieczenia auta – skąd biorą się różnice w cenach polisy?

Na rynku jest wiele ofert na tanie OC. Jeśli przejrzysz najpopularniejsze z nich, na pewno zauważysz pewne różnice w kosztach związanych z wykupieniem polisy. Towarzystwa ubezpieczeniowe uzależniają cenę ubezpieczenia auta od takich czynników, jak:

  • wiek kierowcy/właściciela auta,
  • wiek samochodu, przebieg, pojemność silnika,
  • historia zdarzeń drogowych (wpływa na zniżki ubezpieczeniowe),
  • sposób użytkowania pojazdu (auto prywatne lub do użytku służbowego),
  • region, w jakim jest zarejestrowany samochód.

Finalny koszt ubezpieczenia OC, mimo takiej samej ochrony w poszczególnych ofertach, może różnić się nawet o kilkaset złotych. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe proponują atrakcyjne zniżki i promocje dla nowych klientów, a także mogą obliczać zniżki dla kierowców na zupełnie odmiennych zasadach. 

Kluczowym aspektem, który wpływa na cenę polisy ubezpieczenia auta, jest forma płatności. Kiedy zdecydujesz się na rozbicie płatności na raty – finalna cena może być nawet o ponad 100-200 złotych wyższa. 

Jak wybrać dobre i tanie OC samochodu?

Jeśli chcesz wybrać jak najtańsze OC dla swojego auta, konieczne skorzystaj z porównywarki polisy online. W ten sposób szybko przeanalizujesz wszystkie istotne parametry ubezpieczenia, a także porównasz oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowych w jednym miejscu. Wystarczy, że wypełnisz prosty formularz, a najtańsze oferty OC będą w zasięgu Twojej ręki.