Jak uniknąć przedświątecznej gorączki zakupowej

Grudzień to magiczny miesiąc, rodzinny, gdyż to właśnie wtedy przypada Boże Narodzenie – jedno z ulubionych Świąt. Okres świąteczny to czas przygotowań, ale także zakupów, głównie upominków dla najbliższych. Już od początku miesiąca wpadamy w zakupowy szał, gdyż 6- ego grudnia przypada Mikołaj. Sklepowe wystawy zachęcają nas do wejścia i zaopatrzenia się w towar. To bardzo gorący okres nie tylko dla kupujących, ale także dla sprzedawców. Jak zrobić zakupy przedświąteczne spokojnie i rozważnie? Czy jest to w ogóle możliwe? Ależ tak, wystarczy tylko wszystko dokładnie przemyśleć.

Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę

Wiesz o tym, że zakup prezentów na dwa dni przed gwiazdką lub Mikołajem to nie najlepszy pomysł. Dlaczego? Otóż pierwszy powód to nieprzemyślane zakupy. Jeśli zostawimy kupowanie prezentu na sam koniec to możemy być pewni, że zakup nie do końca będzie trafny. Zazwyczaj ulegamy wtedy presji czasowej i kupujemy cokolwiek, aby już mieć to z głowy. Najlepiej dużo wcześniej zastanowić się co chcemy kupić danej osobie i spisać to na kartce, gdyż pamięć bywa zawodna. Jeżeli nie chcemy odczuć większego jednorazowego wydatku, prezenty świąteczne możemy zakupić już dużo wcześniej ( takie, które oczywiście możemy przechować). Wtedy nasze wydatki rozłożą się w czasie przez co nasz budżet nie zostanie jednorazowo mocno nadszarpnięty.

Promocja! Czy aby na pewno?

Nie dajmy nabrać się na nic nie warte promocje. Często przed Świętami ceny wyjściowe produktów są specjalnie zawyżone, aby móc zrobić ,, sztuczną promocję”. sprawdźmy ceny zanim damy się skusić na super mega ofertę. Czasem tą samą rzecz kupimy o wiele taniej w listopadzie czy październiku, więc po co przepłacać. Trafiony prezent to podstawa. Zanim wyruszymy na zakupy warto zastanowić się co mogłoby się spodobać lub być potrzebne konkretnej osobie. Jeżeli ktoś nie maluje paznokci to nie kupujmy mu lakieru. Prezent trafiony to taki, który współgra z gustem i zainteresowaniami danej osoby.

Jakość, nie ilość

Postawmy na jakość, nie na ilość. Kupujmy z głową. Po co komuś 10 drobnostek, z których i tak nie będzie pewnie korzystał. Postawmy na jeden konkretny prezent. Więcej nie zawsze oznacza lepiej. Wybrać upominek czy podarować gotówkę. To już kwestia indywidualna każdego z nas. Jeżeli wiemy, że dana osoba bardziej ucieszy się z pieniędzy niż z prezentu to wybierzmy tą pierwszą opcję.

Kolejnym bardzo praktycznym rozwiązaniem są karty podarunkowe. Możne je wykupić niemalże w każdym sklepie. Nie tylko mowa tutaj o sklepach jubilerskich czy odzieżowych, ale także o drogeriach lub supermarketach. Jak widać można uniknąć przedświątecznego szału zakupowego tylko trzeba sobie wszystko wcześniej dobrze rozplanować. Nie warto zostawiać niczego na ostatnią chwilę, w tym także kupowania prezentów.