Jak wybrać ergonomiczny fotel biurowy wygodny dla kręgosłupa?

Przebywanie kilku lub czasem nawet kilkunastu godzin w jednej pozycji nie jest dla nikogo zdrowe. Dawniej tego typu problemy dotyczyły tylko niewielkiej części społeczeństwa, niestety w miarę postępu informatyzacji praca przy biurku zaczęła niszczyć coraz większą liczbę kręgosłupów. Z początku zarówno pracodawcy, jak i pracownicy dużą uwagę przywiązywali do tego, by stanowisko pracy było ergonomiczne – by spełniało wszelkie normy i wytyczne.

Z czasem w wielu miejscach ta dbałość poszła w zapomnienie, a na pewno nie pomogły jej zmiany w dostępnych sprzętach – komputery z monitorami pozamienialiśmy na wygodne, lekkie i mobilne laptopy, a telefony stacjonarne na smartfony. Niestety nasze ciała często ponoszą tego negatywne konsekwencje.

Fotel biurowy ergonomiczny – czym się charakteryzuje?

Każdy z nas od dziecka wypracowuje sobie nawyki ruchowe – te dotyczące chodzenia, siedzenia i robienia różnych innych rzeczy. Po latach, kiedy np. plecy dają o sobie znać, okazuje się, że przyjmowana przez nas zwykle pozycja wcale nie jest zdrowa. Nauka prawidłowego, świadomego siedzenia to pierwszy krok do odzyskania dobrego samopoczucia podczas pracy przy komputerze. Drugim krokiem jest natomiast zaopatrzenie się w odpowiedni fotel wspierający tę przemianę, a można to zrobić na przykład tutaj: fotele biurowe.

Połączenie właściwej postawy oraz krzesła lub fotela dostosowanego do nas i warunków naszej pracy to recepta na zapobieganie dolegliwościom związanym z długotrwałym siedzeniem. Jaki zatem powinien być wygodny fotel biurowy? Zgodnie z zasadami ergonomii stopy należy oprzeć o podłogę, dlatego możliwość regulacji wysokości jest niezbędna. Tak samo ważne są regulowane podłokietniki – układamy na nich swobodnie przedramiona zgięte pod kątem prostym. Siedzisko powinno być odpowiedniej długości, by dawało oparcie prawie całym udom, ale nie dotykało nóg pod kolanami.

Plecy potrzebują podparcia na całej powierzchni, dlatego wybierajmy oparcie odpowiednio wysokie i szerokie, a najlepiej takie z regulowanym zagłówkiem, który bardzo pomaga przy chwilowym odpoczynku od wytężonej pracy. W oparciu ważny jest również fragment dotykający lędźwi, który powinien wygodnie przylegać do naszych pleców.

Ciekawym rozwiązaniem jest fotel biurowy z podnóżkiem, który po wysunięciu pozwala na wyprostowanie i odprężenie nóg. Dla niektórych będzie to zbędny dodatek, a dla innych prawdziwy game changer.

Dopiero kiedy znajdziemy modele spełniające powyższe oczekiwania, możemy skupić się na innych cechach, szczególnie tych związanych z estetyką.

Estetyczny i wygodny fotel biurowy

Jaki zwykle jest fotel biurowy? Obrotowy! Możliwość szybkiego przemieszczania i obracania się to wygodny dodatek, zwłaszcza gdy w pracy korzystamy nie tylko z komputera, ale też np. z dokumentów czy książek.

Fotel biurowy jest też zwykle tapicerowany, co jednocześnie podnosi komfort siedzenia, ale też pozwala na swobodny wybór wyglądu i kolorystyki takiego mebla. Popularne są oparcia wykonane z przepuszczającej powietrze siatki, która znacznie podnosi komfort użytkowania fotela.

Do biura i gabinetu: fotel biurowy skórzany

Biuro czy gabinet to często pomieszczenie reprezentacyjne, więc estetyka mebli gra w nim kluczową rolę. Na szczęście ich wybór jest duży, a fotel biurowy ze skóry może być zarówno elegancki, jak i ergonomiczny i wygodny. Barwę naturalnej skóry można z łatwością dopasować do reszty wnętrza, tak jak kolor metalowych elementów – dostępne są chromowane, matowe, a także pokryte czarną farbą. Dla osób marzących o odrobinie przyjemności podczas przerwy znajdzie się też fotel biurowy z masażem, chociaż używanie go grozi nieoczekiwanym odpłynięciem w drzemkę.

Wybór ergonomicznego fotela do pracy warto oprzeć przede wszystkim na własnych potrzebach. Pierwszy krok do pracy bez bólu pleców to uświadomienie sobie problemu i poznanie możliwych rozwiązań. Odpowiedni fotel biurowy to jedno z nich.