Karma rybna czy mięsna – która jest lepsza?

Wielu właścicieli kotów boryka się z ogromnym dylematem – jaką karmę warto wybrać. Na rynku istnieje bowiem tak wiele różnych wariantów, że mogą one wręcz przyprawić o ból głowy. Lepsze są rybne czy mięsne karmy dla kotów? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w naszym artykule.

Rybne karmy dla kotów

Wielu czworonożnych pupili uwielbia rybne karmy dla kotów. Głośne mruczenie i inne sygnały zadowolenia wywołuje otwarcie puszki z tuńczykiem, łososiem i innymi, rybnymi smakołykami. W sklepach zoologicznych można oczywiście znaleźć szeroki wybór takich produktów. Powodzeniem cieszy się zarówno wspomniany tuńczyk i łosoś, ale również pstrąg, dorsz, sardynki i wiele innych ryb. Niektórzy producenci oferują nawet unikalne karmy dla kotów z owocami morza. Dostępne są w ich ofercie takie rarytasy, jak karma z krabami albo krewetkami. Warto pamiętać tylko o tym, że karma rybna ma dość intensywny zapach. Może być zatem problemem dla… samego właściciela. Nie każdy kotek zjada bowiem swój posiłek jednym kęsem. Czasem karma pozostaje w miseczce przez kilka godzin, a wtedy rybny zapach może być problemem.

Mięsne karmy dla kotów

No ale przecież koty żyjące w dziczy nie mają dostępu do świeżych ryb. Takie przysmaki są poza ich zasięgiem. Czy zatem nie lepiej sięgnąć po karmy typowo mięsne? Oczywiście specjalistyczne karmy występują także w różnych, mięsnych wariantach. Najczęściej spotyka się te wyprodukowane z kurczaka, indyka albo wołowiny. Czasem dostępne są też karmy dla kotów bazujące na króliku, kaczce, gęsi, a nawet cielęcinie. Oczywiście każdy rodzaj mięsa zapewnia nieco inny smak. Niektóre karmy składają się też z mieszanki różnych mięs. To co jest w tym wszystkim bardzo istotne, niezależnie od tego czy wybierzemy mięsne czy rybne karmy dla kotów, nie należy pupila przyzwyczajać wyłącznie do jednego typu. Jeżeli bowiem w którymś momencie producent zmieni coś w składzie albo sposobie produkcji, kot może nie chcieć „przestawić” się na nowy rodzaj karmy. Mając stałe urozmaicenie nie będziemy mieć natomiast tego problemu.

Którą karmę warto wybrać?

Tak naprawdę jednak wybierając karmy dla kotów, należy kierować się przede wszystkim preferencjami naszego pupila. Jedne koty wręcz dałyby się poćwiartować za puszeczkę ulubionej karmy rybnej. Inne nawet nie tkną jedzenia z łososiem albo pstrągiem. Znajdą się fani typowo mięsnych kąsków, jak i rybnych przysmaków. Warto zatem przetestować kilka wariantów i zaobserwować, które karmy najbardziej odpowiadają naszemu kotu. Należy przy tym zwrócić uwagę na skład poszczególnych produktów. Najlepiej wybierać karmy dla kotów, które mają w swoim składzie co najmniej 60 procent mięsa, a także nie zawierają dodatków w postaci zbóż, warzyw, sztucznych barwników, konserwantów i polepszaczy smaku. One bowiem być może zachęcą naszego kota do jedzenia, ale na pewno nie wpłyną pozytywnie na jego zdrowie.