Myjka ciśnieniowa – jaką wybrać i dlaczego jej potrzebujesz

Jeśli chodzi o zwalczanie trudnych zabrudzeń i zanieczyszczeń na powierzchniach zewnętrznych, myjka ciśnieniowa stała się bardzo poszukiwanym narzędziem czyszczącym, zarówno dla użytkowników domowych, jak i obiektów komercyjnych lub przemysłowych. Ze względu na tak szeroką bazę użytkowników, dostępna jest szeroka gama maszyn i akcesoriów: tutaj omówimy niektóre z opcji dostępnych obecnie na rynku.

Domowe vs Profesjonalne

Jeśli kupujesz myjkę ciśnieniową dla swojej firmy, musisz sprawdzić, czy urządzenie jest przeznaczone do użytku profesjonalnego czy komercyjnego. Myjki ciśnieniowe przeznaczone na rynek domowy nie są przeznaczone do pracy ciągłej i mogą nie być objęte gwarancją, jeśli będą używane w ten sposób. Myjka ciśnieniowa klasy komercyjnej powinno być zbudowane z solidnych materiałów i wysokiej jakości komponentów, które zapewnią mu długą żywotność nawet przy intensywnej eksploatacji.

Niektórzy producenci produkują myjki ciśnieniowe wyłącznie na rynek domowy lub profesjonalny, podczas gdy inni, jak Karcher i Bosch, dzielą swoje produkty na dwie odrębne grupy (w przypadku Karchera urządzenia profesjonalne są szare, a ich domowe odpowiedniki są żółte, natomiast Bosch używa koloru niebieskiego dla urządzeń profesjonalnych i zielonego dla urządzeń domowych).

Gdzie urządzenie będzie używane?

Myjki ciśnieniowe wymagają zasilania i dopływu wody do działania. Zdecydowana większość urządzeń sprzedawanych w Polsce jest zasilana elektrycznie i dostarczana ze standardowymi wtyczkami 240 V do podłączenia do brytyjskich gniazdek sieciowych. Podczas korzystania z przewodowych narzędzi elektrycznych na zewnątrz, a zwłaszcza w pobliżu wody, zaleca się upewnienie się, że w obwodzie znajduje się wyłącznik różnicowo-prądowy dla zapewnienia optymalnego bezpieczeństwa.

Zwykle można to łatwo osiągnąć poprzez podłączenie niedrogiego adaptera pomiędzy wtyczką a gniazdkiem. Niektóre myjki ciśnieniowe są również dostępne w wersjach 110V do użytku z transformatorami, dzięki czemu nadają się do bezpiecznego użytku na budowach i w innych środowiskach przemysłowych. Mniej popularnym wariantem, który jest idealny dla obiektów rolniczych i miejsc bez dostępu do energii elektrycznej, jest myjka ciśnieniowa z silnikiem benzynowym, zwykle połączony z wytrzymałymi kołami z oponami dla zapewnienia mobilności.

Działanie

Myjka ciśnieniowa jest zwykle podłączana do kranu, aby zapewnić stały dopływ wody pod ciśnieniem, choć jeśli nie jest to możliwe, można również używać urządzenia z nieruchomym zbiornikiem wody (np. zbiornikiem lub zbiornikiem na wodę), pod warunkiem, że ma ono zdolność samozasysania. Jeśli musisz używać myjki ciśnieniowej z funkcją samozasysania w ten sposób, warto sprawdzić, jakie akcesoria są dostarczane z urządzeniem, ponieważ może być potrzebny oddzielny wąż ssący i filtr. Należy też pamiętać, że nawet z dołączonym filtrem (do zatrzymywania cząstek i zanieczyszczeń) samozasysająca myjka ciśnieniowa nie nadaje się do stosowania z brudną wodą.