Okrągłe, prostokątne, na jednej nodze, na czterech nogach? Jak wybrać stół do jadalni?

Stół do jadalni to jeden z kluczowych mebli, które powinny pojawić się w twoim domu – jaki wybrać? Zarówno stoły okrągłe, jak i prostokątne posiadają swoje wady i zalety – jaki kształt blatu lepiej sprawdzi się w twojej jadalni lub salonie? Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą podjąć tę decyzję.

Stoły okrągłe i prostokątne: plusy i minusy

Nie da się ukryć, że od kilku już sezonów stoły okrągłe cieszą się ogromną popularnością. Choć jednak jest to rozwiązanie nie tylko modne, ale i ładnie prezentuje się we wnętrzu, dobrze byłoby mieć świadomość, że nie w każdym pomieszczeniu stoły okrągłe okażą się idealnym pomysłem. Jeśli pokój jest nieduży, a ty na co dzień nie potrzebujesz wszystkich miejsc siedzących przy stole, dobrym pomysłem jest ustawienie stołu bezpośrednio przy ścianie. Jak chyba nietrudno się domyślić, znacznie łatwiej będzie to zrobić w przypadku stołu prostokątnego lub kwadratowego – obłe krawędzie blatu, które posiadają stoły okrągłe, tego zadania na pewno nie ułatwią.

Jak się również okazuje, przy stole prostokątnym znacznie wygodniej pracuje się przy laptopie. Jeśli zatem przynajmniej od czasu do czasu zdarza ci się pracować zdalnie, ale nie posiadasz wystarczającej przestrzeni do stworzenia domowego biura i zmuszony jesteś do pracy przy stole w jadalni, lepiej będzie kupić stół prostokątny lub kwadratowy. Nad zakupem stołu okrągłego warto z kolei zastanowić się wtedy, gdy w domu mieszkają małe dzieci, zwłaszcza takie, które dopiero zaczynają stawiać swoje pierwsze kroki – brak ostrych kantów to znacznie bezpieczniejsze w tej sytuacji rozwiązanie.

Przy stole okrągłym zmieści się więcej osób? To nie do końca prawda…

Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że stoły okrągłe są bardziej ustawne. Jak to jednak często w życiu bywa – prawda kryje się pośrodku. Rzeczywiście, łatwiej dostawić dodatkowe krzesła do okrągłego blatu. Nie oznacza to jednak, że jest to rozwiązanie praktyczne z użytkowego punktu widzenia. Będzie to jednak przede wszystkim zależeć od tego, co zamierzamy przy stole robić.

Jeśli osoby siedzące przy stole będą spożywać posiłki, zwłaszcza takie wymagające użycia sztućców, dostawianie dodatkowych krzeseł to kiepski pomysł – niby zmieszczą się przy blacie, ale osoby na nich siedzące będą znajdować się tak blisko siebie, że trudno będzie im spożywać posiłek w komfortowych warunkach, bez konieczności mało przyjemnego poszturchiwania się łokciami. Jeśli jednak jest to luźniejsze spotkanie, wtedy owszem – dostawienie dodatkowych krzeseł do okrągłego blatu nie tylko będzie możliwe, ale i będzie miało sens.

Jaki rozmiar stołu wybrać?

Decydując się na stoły prostokątne lub kwadratowe, potrzebny rozmiar blatu powinieneś liczyć zgodnie z zasadą, że dla każdej z osób spożywających posiłek przy stole potrzebna będzie przestrzeń przynajmniej 60 cm. Ta reguła pozwoli ci oszacować optymalną długość blatu, który będzie potrzebny, a co z głębokością? Powinieneś pamiętać, że jedno standardowe nakrycie stołu zajmie ok. 40 cm, czyli uwzględniając dwie siedzące naprzeciw osoby, daje to głębokość 80 cm.

Do tego warto dodatkowo doliczyć powierzchnię, która pozwoli ustawić na blacie półmiski lub wazę z zupą. Posługując się powyższymi zasadami, umownie można przyjąć, że stół prostokątny dla 4 osób powinien posiadać blat o wymiarach przynajmniej 120×80 cm, choć lepiej byłoby, aby głębokość była jednak nieco większa.

W przypadku stołów okrągłych te zasady trudno będzie jednak zastosować, dlatego umownie przyjmuje się, że okrągły stół w pełni wystarczający dla 4 osób powinien posiadać średnicę mieszczącą się w przedziale 90-110 cm, z kolei okrągły stół dla 6 osób – średnicę przynajmniej 120 cm. Dobra rada: stoły okrągłe dla więcej niż 6 osób mogą okazać się nie do końca dobrym pomysłem, nawet jeśli metraż pomieszczenia pozwala na ich ustawienie.

Dlaczego? Im większy stół okrągły, tym większa średnica, a co za tym idzie – sięganie do półmisków znajdujących się na środku blatu będzie niewygodne, często niemożliwe bez konieczności wstawania z krzesła. Bardzo duża średnica może też sprawić, że rozmowy pomiędzy siedzącymi naprzeciw siebie osobami będą mocno utrudnione.

Stół na jednej czy na czterech nogach?

W ofercie sklepów meblowych coraz częściej można spotkać stoły na jednej nodze. Najczęściej są to stoły okrągłe i kwadratowe, sporadycznie prostokątne (ale tylko te o stosunkowo niedużych blatach). Kiedy warto zastanowić się nad tym nieco mniej szablonowym rozwiązaniem? To dobry pomysł w wypadku niedużych pomieszczeń, w których wskazane jest rozsądne dysponowanie ograniczoną powierzchnią na co dzień. Dlaczego? Ponieważ przy stole na jednej nodze nie tylko łatwiej jest dowolnie ustawić krzesła, ale i wsunąć je pod blat, dzięki czemu można zaoszczędzić nieco cennej powierzchni, gdy krzesła nie są użytkowane.

Stoły na jednej nodze, zwłaszcza stoły okrągłe, to także dobry wybór wtedy, gdy do blatu, przynajmniej od czasu do czasu będą dostawiane dodatkowe krzesła. Jak już ustaliliśmy powyżej – dodatkowe krzesła, umieszczone bardzo blisko siebie, to nie najlepszy pomysł w trakcie proszonego obiadu czy wigilijnej kolacji. Jeśli jednak miałby to być np. wieczór z planszówkami w roli głównej, dodatkowe krzesła będą jak najbardziej mile widziane. W takiej sytuacji znacznie łatwiej będzie je dostawić do stołu na jednej nodze – w przeciwieństwie do klasycznych stołów na czterech nogach, tutaj nie ma żadnych zbędnych przeszkód, gdyż noga jest tylko jedna, na samym środku blatu.