Panele fotowoltaiczne – co warto o nich wiedzieć?

Odnawialne źródła energii odgrywają w naszym kraju coraz większą rolę. Wśród nich najbardziej widoczne są panele fotowoltaiczne, służące do produkcji energii elektrycznej z wykorzystaniem światła słonecznego. Co warto wiedzieć o nich wiedzieć?

Panele fotowoltaiczne – aspekt techniczny

Panele fotowoltaiczne są najbardziej efektywnym obecnie rozwiązaniem, pozwalającym na uzyskiwanie praktycznie darmowej energii elektrycznej. Każda nieruchomość, podłączona do sieci elektroenergetycznej, może skorzystać z dobrodziejstw, związanych z ich instalacją.

W wielu wypadkach lokalizacja paneli fotowoltaicznych na dachu naszego domu wydaje się optymalna. Przeszkodą może być jednak jego nieodpowiednia konstrukcja lub zacienienie. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być instalacja naziemna, nie tak popularna, lecz dająca podobne możliwości.

Warto też wiedzieć, że panele stanowią jedynie część instalacji służącej do dostarczania prądu do naszego domostwa. Równie ważne są pozostałe elementy, umożliwiające podłączenie całości instalacji do sieci i odbiór nadwyżek prądu w okresie wysokiej produktywności urządzeń.

Panele fotowoltaiczne – opłacalność inwestycji

Popularność paneli fotowoltaicznych związana jest głównie z czynnikami ekonomicznymi. Ich instalacja pozwala na pozyskanie energii za darmo, a one same mogą być współfinansowane – w ramach jednego z programów – przez fundusze państwowe lub gminne. Jednocześnie wysoka opłacalność powoduje, że własne środki, zaangażowane w produkcję prądu ze źródeł odnawialnych, charakteryzują się wysoką stopą zwrotu.

Opłacalność inwestycji w instalację do produkcji własnej energii może być oczywiście uzależniona od wielu czynników. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na ilość energii elektrycznej, wykorzystywanej we własnym gospodarstwie domowym. W wielu wypadkach opłacalne będzie rozszerzenie zakresu jej wykorzystania. Można przykładowo zainteresować się ogrzewaniem z użyciem pompy ciepła, zastosować bojler elektryczny w miejsce ogrzewania gazowego wody czy nawet zainwestować w napędzany tym typem energii samochód. Wiąże się to z jednorazowym wysokim wydatkiem, który jednak zwraca się naprawdę szybko.

Warto również zwrócić uwagę na otoczenie w jakim znajdą się panele fotowoltaiczne i przewidywać jego potencjalne zmiany w czasie. Może to bowiem rzutować na potencjalne zacienienie, ze względu na przykład na wzrost roślin, posadzonych w sąsiedztwie. Innym czynnikiem może być budowa wysokiego budynku na sąsiedniej działce. Warto brać to pod uwagę przy wyborze lokalizacji naszego źródła zielonej energii.