Poszukujesz oryginalnego alkoholu na prezent?

Butelka wysokiej jakości alkoholu to popularna forma podarunku, zarówno w relacjach prywatnych, jak i biznesowych. Jeśli poszukujesz niesztampowego alkoholu, który możesz podarować koneserowi mocniejszych trunków, postaw na destylaty, w tym oryginalne okowity. Czym dokładniej jest ten rodzaj alkoholu? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Aqua vitae, czyli woda życia

Jeśli gustujesz w mocniejszych trunkach, nazwa okowita z pewnością nie jest Ci obca. Ten rodzaj alkoholu należy do wysokoprocentowych destylatów, które mają długą tradycję w naszym kraju. Znany jest również pod nazwą „gorzałki” czy po prostu „wody życia” – od łacińskiego zwrotu aqua vitae. W najdawniejszych czasach okowity wytwarzane były przede wszystkim w celach leczniczych, a dzisiaj zaczynaj być popularne jako szlachetniejszy zamiennik wódki. Okowita, podobnie jak wódka, wytwarzana jest najczęściej z ziemniaków oraz zbóż. Jeśli chodzi o okowity zbożowe, w sklepach znajdziemy dzisiaj między innymi destylaty pszeniczne, jęczmienne czy żytnie. Niektórzy producenci pokusili się również o uwspółcześnienie tego staropolskiego alkoholu, tworząc takie oryginały jak  wyrafinowane destylaty wytwarzane na bazie piw rzemieślniczych (np. Bierbrandy czu Okovita BUH z suszem konopnym, dostępne w sklepie internetowym Browaru Tenczynek (https://browar-tenczynek.pl/kategoria/okovity/).

Jak smakuje okowita?

Jak już wspomniano, okowita uznawana jest za szlachetniejszą odmianę wódki, bowiem wymaga dłuższego i bardziej złożonego procesu warzenia niż klasyczna wódka. Dzięki temu uzyskuje się o wiele bardziej intensywny i złożony smak. Pomimo wysokiej zawartości alkoholu, okowity dobrej jakości są zaskakująco łagodne oraz przyjemnie w smaku. Taki oryginalny trunek idealnie sprawdzi się po obfitym, zwłaszcza tłustym posiłku. Z uwagi na swój wyjątkowy smak, trunek ten sprawdzi się również podczas specjalnych okazji, np. na weselach czy też innych ważnych uroczystościach. To też doskonały pomysł na prezent dla miłośników wysokoprocentowych trunków. Okowity w pięknej, ozdobnej butelce można podarować zarówno bliskiej nam osobie, jak też w kontaktach biznesowych. Taki unikatowy, tradycyjny trunek z pewnością ucieszy każdego obdarowanego.

Gdzie kupisz wysokiej jakości destylaty?

O ile w tradycyjnych sklepach monopolowych czy supermarketach dostępny jest duży wybór różnego rodzaju wódek, tak największy wybór jej szlachetniejszej wersji, czyli właśnie okowity, dostępny jest w sprzedaży bezpośrednio u jej producentów, którzy często prowadzą też sklepy internetowe. Jednym z nich jest choćby internetowy sklep Browaru Tenczynek, w którym dostępny jest duży wybór okowity wysokiej jakości.