Recepta online z każdego miejsca na ziemi

Recepta online ma to do siebie, że w obecnych czasach może mieć ją każdy i w każdym momencie. Czasy, w których trzeba było stać godzinami w kolejce po receptę, minęły bezpowrotnie, a dostęp do lekarzy i konsultacji stał się szybki i bezpieczny, ponieważ już niejednokrotnie przekonaliśmy się, że e-Wizyta nie odbiega niczym od konsultacji w gabinecie lekarskim.

Wszystko, czego potrzebujemy, jest w jednym miejscu

Internet, przez jednych kochany, a przez drugich znienawidzony. Nie każdy widzi, nie każdy chce widzieć, ile możemy zyskać korzystając z niego, jednak aby robić to umiejętnie i bezpiecznie trzeba mieć świadomość na temat tego, gdzie można, ewentualnie podawać swoje dane, a gdzie nie. Ta obawa dotyka każdego pokolenia, jednakże systematycznie strony rządowe, ministerialne, czy takie jak jakakolwiek platforma medyczna dają codziennie świadectwo, które udowadnia nam bezpieczeństwo naszych danych.

Platforma medyczna powinna być wybierana bardzo skrupulatnie, dlatego wielu zainteresowanych pacjentów dopytuje o nie u swoich lekarzy POZ. Ponieważ tak się składa, że wielu lekarzy, którzy przyjmują nas stacjonarnie w gabinetach, prowadzi swoje praktyki lekarskie właśnie na takich platformach. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych jest platforma medyczna haloDoctor, która zrzesza setki lekarzy z każdej specjalizacji, mają tam takich lekarzy jak pediatra, psycholog, kardiolog, alergolog i wielu innych, którzy są gotowi do tego, aby pomóc. Oczywiście dzięki e-Wizycie wystawiona zostanie recepta online bądź inny dokument, jeśli będzie taka potrzeba.

Dla kogo jest recepta online?

Recepta online jest dla każdego, kto jej potrzebuje i jego zdrowie wskazuje na użycie leków na receptę. Lekarz podczas wizyty bądź e-Wizyty przeprowadzi wywiad lekarski, na podstawie którego określi stan zdrowia pacjenta. Jeżeli stan zdrowia wymaga leczenia specjalistycznego, zostanie wystawione e-Skierowanie do odpowiedniego specjalisty. W przypadku konieczności wystawienia zwolnienia, lekarz również w systemie wystawi taki dokument, który bezpośrednio zostanie wysłany do pracodawcy, dzięki temu jesteśmy zwolnieni z obowiązku samodzielnego dostarczenia papierowego zwolnienia lekarskiego.

Informatyzacja systemu polskiej opieki medycznej to wiele zalet, z których jesteśmy zadowoleni. Wprowadzone zmiany nie tylko są ułatwieniem dla pacjentów, ale i również dla samych lekarzy, ponieważ mając dostęp do elektronicznej dokumentacji medycznej, mogą zobaczyć, jakie leczenie pacjent miał wprowadzone, jakie leki i jak długo je przyjmuje. Dzięki temu każdy lekarz może jeszcze bezpieczniej i pewniej prowadzić diagnostykę oraz leczenie.

Co zrobić, aby recepta online mogła zostać zrealizowana w aptece?

Każda recepta online, która została wystawiona, składa się z 4 cyfrowego kodu. W zależności od naszych ustawień na profilu Internetowego Konta Pacjenta nasza recepta może przyjść do nas w kilku formach:

  • jako wiadomość SMS i w tym przypadku 4 cyfrowy kod jest zawarty w wiadomości. Aby zrealizować taką receptę, należy w punkcie aptecznym podać kod z wiadomości oraz numerem PESEL osoby, na którą recepta online została wystawiona,
  • informacje z profilu IKP, czyli logując się na swoje konto i odnajdując recepty, widzimy najświeższą receptę, która jest u szczytu strony i tam również jest 4 cyfrowy kod, który wraz z numer PESEL należy podać przy realizacji,
  • plik .pdf w wiadomości e-mail.

 

Każda recepta wystawiona w gabinecie, czy recepta online działa na takich samych zasadach. Farmaceutę w aptece interesuje fakt posiadania 4 cyfrowego kodu do realizacji i numeru PESEL, bądź kod QR, który zeskanuje.