Wiesz, czym charakteryzują się oleje syntetyczne?

O ile każdy właściciel samochodu osobowego zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne dla funkcjonowania auta jest  regularna wymiana regularna oleju silnikowego, tak już sam wybór konkretnego oleju może nie być tak oczywisty. Dziś przyjrzymy się bliżej olejom syntetycznym. Czym się charakteryzują i do jakich samochodów powinniśmy je stosować? Zapraszamy do lektury.

Czym różni się olej syntetyczny od mineralnego?

Oleje syntetyczne to smary, które wytwarzane są od początku do końca w laboratorium i bazują na składnikach chemicznych. Różnią się pod tym względem od swoich mineralnych odpowiedników, których bazę stanowi ropa naftowa. Pewnym kompromisem między tymi dwoma rozwiązaniami jest tzw. olej półsyntetyczny. Olej w pełni syntetyczny to zdecydowanie najwyższy jakościowo spośród dostępnych na rynku rodzajów smaru. Jest on wysoce niezawodny, ponieważ w swoim składzie ma m.in. środek przeciw zamarzaniu oraz inne dodatki, które znacznie poprawiają jego skuteczność. Poza tym, że zapewnia odpowiednie utrzymanie smarowania silnika, zbiera także wszystkie zanieczyszczenia, co zapewnia skuteczną pracę silnika na najwyższych obrotach, bez tarć ani innych przeszkód. To z kolei przekłada się na mniejsze spalanie paliwa.

Oleje w pełni syntetyczne, w przeciwieństwie do tych mineralnych, nie tracą tak szybko swoich właściwości,dlatego wymagają też dużo rzadszej wymiany. Ponadto smar syntetyczny jest specjalnie modyfikowany, w celu zapewnienia najwyższej ochrony silnika nawet w skrajnych temperaturach . Zimą, przy szczególnie niskich temperaturach, oleje syntetyczne są w stanie w ciągu kilku minut od uruchomienia silnika osiągnąć maksymalną wydajność. Ponadto cząsteczki olejów syntetycznych nie oddzielają się od siebie przy pracy na wysokich obrotach oraz przy naprawdę wysokich temperaturach.

Do jakich aut się nadają? Gdzie kupić?

Oleje syntetyczne znajdują zastosowanie w wysokowydajnych silnikach – zwłaszcza w autach nowych lub z niewielkim przebiegiem. Ponadto stosuje się także w nowoczesnych, wysokiej klasy ciężkich maszynach wykorzystywanych w najróżniejszych gałęziach przemysłu. Najczęściej decydują się na nie posiadacze samochodów z silnikiem diesla, choć nie stanowi to reguły. Pomimo tego, że oleje syntetyczne są dużo droższe od tych mineralnych, koniec końców ich stosowanie okazuje się ekonomiczniejsze, gdyż przekłada się na mniejsze zużycie paliwa oraz samego oleju.

Przed wyborem konkretnego rodzaju oleju należy każdorazowo zasięgnąć porady specjalisty, np. mechanika. Należy też zawsze zwracać uwagę na rekomendacje producentów samochodów odnośnie rodzaju oleju, który będzie wskazany dla konkretnego typu auta. Duży wybór syntetycznych olejów silnikowych dostępny jest między innymi w internetowych sklepach motoryzacyjnych. Dzięki wygodnym wyszukiwarkom w kilka chwil znajdziemy olej odpowiedni dla naszego auta.