Bezpieczne zakupy w sieci – o czym warto pamiętać?

Coraz chętniej, zwłaszcza w dobie pandemii, decydujemy się na zakupy w internecie. Dużą zaletą sklepów internetowych jest ich dostępność o każdej porze oraz łatwość i szybkość obsługi. Choć zaufanie do zakupów w sieci wzrasta, to nadal możemy trafić na nieuczciwych handlarzy. Jak więc możemy zadbać o nasze bezpieczeństwo podczas internetowych zakupów?

Czy dany sklep jest wiarygodny?

Jeśli pierwszy raz korzystamy z usług jakiegoś sklepu internetowego, to powinniśmy sprawdzić czy jest on wiarygodny. Na początku zwróćmy uwagę na recenzje oraz komentarze. Mała ilość wyłącznie pozytywnych recenzji lub całkowity brak jakichkolwiek komentarzy powinny dać do myślenia. Ponadto sprawdźmy czy na stronie sklepu podane są takie informacje jak NIP czy KRS – dane te łatwo zweryfikować w rejestrach. Jeśli te informacje nie zostały przez sklep podane, to wiarygodność takiego sklepu jest raczej wątpliwa.

Znajomość regulaminu jest bardzo ważna

Dokonując zakupów w sieci często zapominamy o zajrzeniu do regulaminu. Taki błąd może później powodować problemy. W regulaminie bowiem znajdziemy wiele przydatnych dla nas informacji, jak chociażby zasady zwrotu zakupionego towaru. Swoje prawa warto znać. Uważajmy także na zapisy drobnym druczkiem.

Czy sklep posiada certyfikaty?

Certyfikaty to odznaczenia znajdujące się na stronie, będące potwierdzeniem wysokiej jakości usług danego sklepu. Zwykle umieszcza się je na dole strony. Przykładem takiego certyfikatu jest Laur Konsumenta. Odznaczenia te powinny być podlinkowane, tzn. powinny one po kliknięciu przenieść nas na stronę z dokumentem potwierdzającym. Brak podlinkowania to znak ostrzegawczy.

Opis produktu prawdę ci powie

Warto zwrócić szczególną uwagę na opisy produktów na stronie. Duża ilość błędów czy brak istotnych informacji o produkcie nie świadczą dobrze o sklepie. Równie ważne są zdjęcia produktów – powinny być jak najlepszej jakości. Natomiast jeśli interesują nas portale aukcyjne, to korzystajmy z tych sprawdzonych, które kontrolują sprzedawców, jak chociażby robi to Allegro.

Dostępne metody płatności

Sposób płatności za zakupy w sieci to również ważna kwestia. Profesjonalne sklepy online oferują możliwość skorzystania z bezpiecznych operatorów płatności, umożliwiających logowanie do internetowych systemów transakcyjnych. Unikajmy za to płatności w formie przelewu na konkretne konto bankowe.

Ostrożnie przy płatności kartą

Zachowajmy ostrożność płacąc kartą w internecie. Bardzo często słyszy się o przypadkach wyłudzeń danych do kart płatniczych. Łatwo w ten sposób stracić wszystkie oszczędności. Jeśli już decydujemy się na zapłacenie kartą za zakupy, to dane podajemy wyłącznie na stronie do rozliczenia. Ciekawą alternatywą dla płatności kartą jest BLIK.

Stosując się do wszystkich wyżej wymienionych zaleceń możemy bez obaw oddać się w internetowy szał zakupowy. Gdyby jednak doszło do oszustwa najlepiej od razu zgłosić sprawę na policję oraz zastrzec swoją kartę płatniczą w banku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *