Jak wybrać klawiaturę do komputera?

Przy wyborze klawiatury, warto dłużej zastanowić się nad tym do czego konkretnie będziemy jej używać.  Gracze wybiorą klawiaturę do gier, osoby wykonujące pracę biurową kupią klawiaturę, która spełni wymagania dotyczące wygody użytkowania. Ważna jest także jakość oraz funkcje dodatkowe, takie jak na przykład podświetlenie klawiatury, USB, klawiatura numeryczna. Różny typ klawiatury, jakie są dostępne na rynku, mogą nas przyprawić o wielki zawrót głowy. Pora to uporządkować.

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • Gdzie szukać informacji o tym jaki typ klawiatury wybrać?
  • Czy warto kupować klawiaturę komputerową online czy jednak zrobić zakupy w sklepie stacjonarnym?

Wyróżniamy kilka rodzajów klawiatur do komputera. Wybierając klawiaturę komputerową, warto skupić się przede wszystkim na naszych indywidualnych potrzebach oraz na stosownych parametrach technicznych klawiatury (https://www.neonet.pl/akcesoria-komputerowe/klawiatury.html ).  Jaka klawiatura komputerowa będzie dla nas najlepsza. Klawiatura bez kabla (klawiatura USB) czy klawiatura tradycyjna tj. z kablem. Fachowo są to klawiatury przewodowa i bezprzewodowa, ale o tym za chwilę.

Klawiatura do komputera- jakie są rodzaje klawiatur do komputera?

Klawiatury komputerowe są różne. Dzielimy je ze względu na mechanizm działania oraz budowę. Pierwszy podział to klawiatury mechaniczne oraz klawiatury membranowe. Na rynku oferowana jest nam między innymi klawiatura mechaniczna, klawiatura przewodowa, klawiatura bezprzewodowa.  Warto poznać temat głębiej, ponieważ klawiatura to jeden z tych elementów zestawu komputerowego, który jest nam niezbędny do posługiwania się komputerem. Podobnie jak myszka komputerowa.

Klawiatury mechaniczne a membranowe jaka jest technologia wciskania klawiszy w klawiaturze

Klawiatura membranowa to najpopularniejszy typ klawiatur kupowany przez polskich konsumentów. Ich nazwa wywodzi się do membrany, czyli kawałka gumy umieszczonego tuz pod klawiszami. Uderzając w klawisze (na przykład klawisze numeryczne) na klawiaturze membranowej, trafiamy w wypustkę, która dociska dredy kowane Pollena płytce PCB (płytka przesyła stosowny sygnał do komputera, połączonego z klawiaturą). Klawiatury membranowe, dzięki swojej budowie, są najcichszymi dostępnymi na rynku klawiaturami. Bardziej zaawansowane są klawiatury mechaniczne Nieposiadające membrany. W klawiaturze mechanicznej każdy klawisz działa niezależnie od pozostałych. Naciskając na klawisz, dokonujemy dotknięcia płytki PCB, która natychmiast wysyła sygnał do naszego komputera. Co ciekawe mechaniczne klawiatury posiadają różne rodzaje przełączników, co w praktyce przekłada się na mniejszy lub większy nacisk na klawisze ze strony użytkownika, w celu wykonania działania (pisania na klawiaturze). Niestety dużą wadą klawiatur mechanicznych jest to, że głośnio pracują.  Głośność klawiatury membranowej jest zdecydowanie niższa niż mechanicznej.

Klawiatury komputerowe- co wiemy o klawiaturze nożycowej?

Klawiatura nożycowa to technologicznie najnowsza klawiatura na rynku. Jest ulepszoną wersją membranowej klawiatury. Klawisze są w tym przypadku osadzone na stelażu, który zastąpił gumowe wypustki. Dzięki temu klawisze są bardziej stabilne i mniej awaryjne przy bardzo dużym stopniu użytkowania. Te klawiatury nie są jednak sprzedawane jako osobne urządzenia. Najczęściej spotkamy je w komputerach typu laptop.

Główne cechy, które powinna spełnić dobra klawiatura do komputera- klawiatura przewodowa czy klawiatura bezprzewodowa?

Tak naprawdę wszystko zależy od tego, kto będzie z tej klawiatury korzystał. Inna klawiaturę wybierze gracz a jeszcze inna pracownik biurowy. Każdy z wyżej wymienionych szuka innego typu komfortu użytkowania. Klawiatury bezprzewodowe to świetne rozwiązanie dla miłośników nowoczesnych rozwiązań lub graczy komputerowych. Jeśli chodzi o graczy to im zwykle dedykowana jest tak zwana klawiatura gamingowa. Przewodowe klawiatury to idealny pomysł dla osób, które lubią tradycyjne rozwiązania.

Wybór klawiatury ze względu na jej przeznaczenie – na co zwrócić uwagę?

Wybór klawiatury do komputera zależy przede wszystkim od tego kto jej będzie używał, Zarówno klawiatura mechaniczna jak i klawiatura membranowa, mają swoje wady i zalety. Jednak nie można powiedzieć, że jedna jest jakoś o wiele gorsza od drugiej. Duże znaczenie ma żywotność klawiatury oraz wykonanie tego urządzenia. Niestety klawiatura membranowa po dłuższym czasie intensywnego użytkowania, może ulec zużyciu, czy jak kto woli „wyrobieniu”. Co wpływa na komfort pracy z klawiaturą. Dlatego zaleca się, aby klawiatury membranowej używać raczej w celach hobbystycznych, a klawiatury mechanicznej do pracy. Jest po prostu bardziej wytrzymała. Wynika to z wspomnianego wcześniej faktu, że w klawiaturze mechanicznej każdy klawisz jest przypisany do płytki osobno. Pamiętajmy, że z wyborem klawiatury nie należy się spieszyć. Nasz najlepiej dopasowany typ klawiatury, bardzo ułatwi nam pracę. Nie zapominajmy też o tym, że wybrany typ klawiatury będzie nam służył przez kilka dobrych lat każdego dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *