Olejowanie włosów – jak zacząć olejować włosy?
Olejowanie włosów jest tym elementem pielęgnacji, który budzi największe zaskoczenie, gdy stykamy się z nim po raz pierwszy. Tymczasem jest ono bardzo korzystne dla naszych włosów i widocznie poprawia ich kondycję. Zanim po raz pierwszy zdecydujemy się na olejowanie, warto zapoznać się z kilkoma zasadami i poradami, by się nie zniechęcić i uzyskać jak najlepsze efekty.
Jakie korzyści daje olejowanie?
Odpowiedzi na to pytanie, szuka każda z osób zaczynających interesować się świadomą pielęgnacją włosów. Oleje należą do grupy emolientów, które tworzą na powierzchni włosa warstwę ochronną pomagającą zamknąć wewnątrz nawilżenie i substancje odżywcze.
Tym samym, choć nie kryją w sobie takich właściwości, przyczyniają się pośrednio do nawilżenia, wzmocnienia i odbudowy naszych kosmyków. Ich pozytywne działanie jest wyraźnie widoczne także od zewnątrz. Włosy stają się lśniące, miękkie i sprężyste.
Jak wybrać najlepszy olej?
Dobór kosmetyków jest zawsze sprawą indywidualną. Na pewno niejednokrotnie mogliśmy się już przekonać, że to, co polecają znajomi, nie zawsze sprawdza się na naszych włosach. Czasami może dawać nawet odwrotne efekty. Tak samo jest z olejami.
W wyborze oleju najważniejsze jest dopasowanie go do porowatości naszych włosów, czyli do stopnia odchylenia ich łusek. Najdokładniej porowatość możemy określić, oglądając włos pod mikroskopem, ale także proste testy złożone z kilku pytań pozwalają rozpoznać ją wystarczająco dobrze.
Wyróżniamy włosy wysokoporowate, średnioporowate oraz niskoporowate. Wysoka porowatość bardzo często jest cechą włosów kręconych, a także zniszczonych rozjaśnianiem czy zabiegami na gorąco. Natomiast niska porowatość określa włosy bardzo zdrowe, gładkie i lśniące. Trzeba jednak pamiętać, że porowatość nie jest tylko wyznacznikiem tego, jak do tej pory dbaliśmy o włosy, ponieważ każda z nich może być ich cechą genetyczną. Najlepsze efekty uzyskamy, dobierając:
- do włosów wysokoporowatych oleje wielonienasycone, na przykład olej lniany, olej słonecznikowy czy olej z nasion bawełny,
- do włosów średnioporowatych oleje jednonienasycone, na przykład olej arganowy, olej z pestek śliwki czy olej sezamowy,
- do włosów niskoporowatych oleje nasycone, na przykład olej kokosowy, olej babassu czy masło shea.
Kierowanie się wyznacznikiem porowatości jest tak ważne, ponieważ użycie źle dobranego oleju może dać efekt szorstkich, spuszonych i sprawiających wrażenie przesuszonych włosów, czyli zupełnie sprzeczny z tym, czego oczekuje po zabiegu olejowania.
Jaką metodą olejować włosy?
Dobór oleju do pewnego stopnia jest zamknięty w dość sztywnych ramach, pozwalając na wybór jedynie w obrębie jego konkretnego rodzaju, natomiast metody olejowania włosów dają nam znacznie większą swobodę. Spośród kilku możemy wybrać tę, która będzie dla nas najwygodniejsza i da na naszych włosach najlepsze efekty.
Olejowanie na sucho
Zgodnie z nazwą ta metoda polega na nałożeniu oleju na włosy suche. Rozcieramy go najpierw w dłoniach, a następnie stopniowo pokrywamy nim włosy. Ponieważ robimy to przed ich myciem, dobrze jest, jeśli nie są pokryte kosmetykami do stylizacji jak lakier czy żel, które mogłyby nie pozwolić olejom na swobodne działanie. Olejowanie na sucho jest metodą idealną dla początkujących, ponieważ bardzo łatwo możemy zauważyć, gdzie nałożyliśmy już olej, a gdzie trzeba go jeszcze dołożyć.
Olejowanie na mokro
Olej do włosów nakładamy w taki sam sposób, jak przy poprzedniej metodzie, z tą różnicą, że robimy to na zwilżone wcześniej włosy. Olej pomoże zachować wewnątrz kosmyków pochodzącą z wody wilgoć, dlatego powinny wypróbować ją osoby o suchych włosach.
Olejowanie na podkład
Ta metoda doskonale sprawdza się w przypadku włosów potrzebujących mocnej regeneracji, ponieważ olej nakładamy nie na czystą wodę, lecz na aktywnie działające składniki. Najczęściej wybierany jest podkład humektantowy, czyli nawilżający.
Może być to odżywka, żel aloesowy czy lniany, a także woda zmieszana z miodem lub cukrem. Jeśli zdecydujemy się na odżywkę, bardzo ważne jest, by nie zawierała alkoholi wysuszających ani silikonów, które stworzyłyby barierę między włosem a olejem. Choć w tej metodzie najczęściej szukamy intensywnego nawilżenia, niektóre osoby wybierają także podkład emolientowy lub proteinowy.
Jak często i na jak długo nakładać olej?
W olejowaniu, jak w każdym elemencie pielęgnacji, bardzo ważna jest regularność. Najczęściej poleca się wykonywać je raz w tygodniu. Jest to najbardziej uniwersalna częstotliwość. Natomiast to, jak długo będziemy trzymać olej na włosach, uzależnione jest od metody, jaką wybierzemy.
W przypadku olejowania na sucho może być to zarówno godzina, jak i cały dzień czy cała noc. Z kolei olejowanie na mokro powinno trwać około godziny, a na podkład nie dłużej niż 40 minut.
Jak zmyć olej?
Perspektywa zmycia oleju wywołuje u początkujących osób najwięcej obaw. Czy włosy po takim zabiegu nie będą przetłuszczone? Jeśli umyjemy je w odpowiedni sposób, nie mamy się czego obawiać. Najpierw należy je opłukać ciepłą wodą, następnie zastosować emulgowanie, a na koniec umyć je jak zwykle.
Emulgowanie polega na nałożeniu na olej odżywki lub maski na około 15 minut. Bardzo ważne jest, by zawierała w sobie substancje powierzchniowo czynne jak Cetrimonium Chloride czy Behetrimonium Chloride. Powinniśmy natomiast unikać na tym etapie kosmetyków z silikonami, które mogą wyraźnie utrudnić emulgowanie.
Po poznaniu podstawowych zasad olejowanie włosów nie wydaje się już tak skomplikowane. Jeszcze łatwiejsze stanie się, gdy nabierzemy w nim wprawy. Niezmiennie tylko olej zawsze będzie potrzebował czasu, by wpłynąć na nasze włosy. Jeśli jednak wybierzemy dla naszych włosów ten najlepszy i zobaczymy efekty, okaże się, że naprawdę warto go poświęcić.
Najlepsze olejki do włosów znajdziesz tutaj: https://trena.pl/166-olejki