Plan przeprowadzki – jak się przygotować?

Każda przeprowadzka, nawet jeśli odbywa się w obrębie tego samego miasta, wiąże się z dużym stresem. Kompletna zmiana otoczenia to spore wyzwanie nawet dla najodważniejszych osób, a dodatkowo cały ten proces stanowi potężne wyzwanie logistyczne. Żeby wszystko przebiegło sprawnie i bez zbędnych zakłóceń, warto odpowiednio wcześniej sporządzić sobie plan – podążanie według z góry ustalonych punktów sprawi, że zaoszczędzimy sobie wiele nerwów.

O czym pamiętać, planując przeprowadzkę?

Znaleźliśmy idealne cztery kąty, do których zamierzamy się przenieść? W takim razie najwyższa pora, by rozpocząć realizację działań, które zaprowadzą nas do celu. Choć zdarza się, że określone okoliczności zmuszają nas do pośpiechu, to jednak, jeśli istnieje taka możliwość, warto najpierw dokładnie przemyśleć poszczególnie etapy przeprowadzki, zanim rzeczywiście do niej przystąpimy.

Najprościej jest przygotować listę ze szczegółowym wypunktowaniem tego, co mamy do zrobienia. Może nam do tego posłużyć zarówno dokument na komputerze, jak i klasyczna kartka oraz długopis. Z pewnością w planie przeprowadzki należy uwzględnić:

  • formalności związane z kupnem lub wynajęciem mieszkania – czyli podpisanie umowy, opłaty dla notariusza (ewentualnie także dla biura nieruchomości), a do tego uwzględnienie wszystkich miejsc i osób, którym będziemy musieli podać swój nowy adres;
  • formalności związane z opuszczeniem dotychczasowego miejsca zamieszkania – wypowiedzenie umowy, a do tego upewnienie się, że nie zalegamy z żadnymi płatnościami oraz zrezygnowanie z usług świadczonych przez gazownię, elektrownię czy dostawcę internetu;
  • podział rzeczy na te, które ze sobą zabieramy oraz te, które zostają w starym mieszkaniu;
  • przygotowanie materiałów do pakowania;
  • zorganizowanie transportu.

Dodatkowo należy zagwarantować sobie bezpieczny transport. Dobrym rozwiązaniem będzie wynajęcie sprawdzonej firmy przeprowadzkowej. Jeśli przykładowo przenosimy się na terenie Warszawy, z pomocą może nam przyjść Fortis Przeprowadzki: https://fortis-przeprowadzki.pl/przeprowadzki-warszawa.

Jak spakować i przewieźć rzeczy podczas przeprowadzki?

Chyba większość osób nie przepada za pakowaniem – i mówimy tu o wyjazdach, a przecież przeprowadzka wymaga od nas tej czynności w zdecydowanie szerszym zakresie. Dlatego też najczęściej to właśnie ten krok jest najtrudniejszy i łatwo się w nim pogubić.

Przede wszystkim należy wcześniej odpowiednio posortować rzeczy. Jeśli części z nich chcemy się pozbyć, warto zorganizować sprzedaż lub też przekazać je rodzinie i znajomym. Kiedy wiemy już dokładnie, co pojedzie z nami do nowego mieszkania, warto pogrupować przedmioty. Naczynia, ubrania, dziecięce zabawki, książki – to wszystko powinno być pakowane osobno.

Równie istotną kwestią jest wybór materiałów do pakowania. Tutaj pomocne będą z pewnością kartonowe pudła i worki. Nie może także zabraknąć folii bąbelkowej, taśmy zabezpieczającej, a nawet skrawków tektury i papieru, którymi zabezpieczymy najdelikatniejsze elementy. Pamiętajmy przy tym, by nie pakować rzeczy do kartonu tak długo, aż ten będzie pełny. Należy sprawdzać, czy zawartość nie jest zbyt ciężka, ponieważ wówczas pudło mogłoby się rozerwać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *