Prezenty dla dzieci skłaniające do rozmowy – zetknięcie nowoczesności i tradycji

Pieczenie ciastek, ubieranie choinki, gotowanie dwunastu potraw… Nim zajmiesz się przygotowaniami do świąt, przed Tobą trudna decyzja: jakie prezenty dla dzieci wybrać. Poznaj propozycje zabawek, które pozwolą maluchom wesoło spędzić czas i rozwinąć umiejętności. Wróć myślami do swoich upominków z dzieciństwa – być może coś Cię zainspiruje?

Święta kiedyś i dziś

Już niedługo zasiądziesz do stołu z najbliższymi, podzielicie się opłatkiem, aż w końcu odpakujecie prezenty. Na ten ostatni etap wieczoru czekają szczególnie dzieci i nic w tym dziwnego! Z pewnością ze swojego dzieciństwa również pamiętasz ten pełen emocji moment.

Nie ulega wątpliwości, że kilkadziesiąt lat wstecz święta wyglądały nieco inaczej. Jeszcze dekadę temu życzenia dla rodziny mieszkającej daleko wysyłaliśmy na okolicznościowych kartkach, dzisiaj wystarczy SMS. Nie zmienia to faktu, że wysyłanie kartek jest wartościowym zwyczajem, który wciąż warto pielęgnować.

Obecnie półki uginają się od różnorodnych produktów spożywczych – również takich, które są inspirowane daniami charakterystycznymi dla innych krajów. Możesz uświetnić świąteczną kolację przy pomocy polvorones, czyli migdałowych ciasteczek, które są tradycyjnym, hiszpańskim przysmakiem. W sklepach znajdziesz również wszystko, czego potrzebujesz, żeby przygotować włoskie ciasto Panettone, wypiekane w okresie świąt Bożego Narodzenia.

W czasach PRL-u wybór towarów i zabawek był mocno ograniczony, jednak święta miały magiczną atmosferę. Czas bożonarodzeniowych zakupów był utożsamiany ze staniem w długiej kolejce. W grudniu na sklepowych półkach pojawiały się niecodzienne produkty, niedostępne w innych miesiącach. Owoce egzotyczne były dostarczane do kraju z Kuby. Dziś sklepowe półki są wypełnione różnorodnymi produktami.

Obecnie wiele rodzin nie wyobraża sobie wigilijnej kolacji bez karpia. Kiedyś również był ważnym elementem menu, jednak w tamtym czasie zdobycie go stanowiło spore wyzwanie. Karp wciąż cieszy się popularnością, ale coraz częściej odchodzimy od kupowania żywego okazu. Na stole pojawiają się także inne ryby. Można podać śledzie w zalewie ze śmietany, łososia w marynacie miodowej czy pstrąga pieczonego na maśle.

Zmiany zachodzące na przestrzeni lat nie ominęły również choinek. Kiedyś bombki miały różnorodne kształty i wzory. Łańcuchy bywały robione samodzielnie przez dzieci z kawałków kolorowego papieru. Na gałęziach wieszano także cukierki – ich błyszczące papierki stawały się dodatkową ozdobą. Od czubka aż do podłogi świąteczne drzewko dekorowały anielskie włosy.

Pamiętasz, co kiedyś imitowało śnieg na świątecznym drzewku? Wata! To ją układano na gałęziach, aby dodać drzewku objętości i ozdobnego charakteru. Dzisiaj drzewka zachwycają rozmiarami i gęstymi gałęziami, a ubierane są zazwyczaj w taki sposób, żeby królowały dwa przewodnie kolory. Kiedyś choinkę rozświetlały wielobarwne lampki, a dzisiaj zazwyczaj są jednokolorowe – emitują chłodne lub ciepłe światło.

pakowanie prezentow

 

Prezenty dla dzieci – dawniej i teraz

Co z prezentami? One również bardzo się zmieniły na przestrzeni lat. Zwyczaj obdarowywania bliskich pojawił się w Polsce w XIX wieku i trwa do dziś.

Czym obdarowywano dzieci kiedyś?

W latach 80. najmłodsi mogli znaleźć pod choinką lub misie. Popularne były zwierzęta na kółkach, lalki, a także klocki. Dzieci otrzymywały drewniane zabawki czy pluszowe misie. Idealnie pasującym do zimowej aury prezentem były sanki. Jeszcze w ciągu ostatnich 20-30 lat prezenty dla dzieci nie były tak różnorodne, jak dzisiaj, a ich przygotowanie zajmowało znacznie więcej czasu. Wiele upominków miało charakter praktyczny, a wykonywały je często babcie. Dlatego pod choinką pojawiały się między innymi swetry i rękawiczki z jednym palcem.

konik

Jak wyglądają prezenty dla dzieci dzisiaj?

Obecnie wybór jest tak duży, że niezależnie od wieku czy zainteresowań dziecka łatwo znajdziesz wymarzony prezent dla swojej pociechy. Z pewnością sam do dziś wspominasz z radością niektóre otrzymane upominki. Twoje dziecko również zapamięta świąteczny czas na długo zarówno dzięki atmosferze, jak i świetnym zabawkom, które znajdzie pod choinką.

Obecnie prezenty dla najmłodszych są kolorowe i zaskakują funkcjami, co szybko dostrzeżesz po zapoznaniu się z ofertą marki One Two Fun by Auchan. Wydające dźwięki, świecące czy poruszające się zabawki już nikogo nie dziwią. Nie znaczy to jednak, że pod świątecznym drzewkiem nie mogą znaleźć się drewniane zabawki tradycyjne. Takie, które pozytywnie wpływają na zwinność dziecka i pomagają mu ćwiczyć wyobraźnię.

Co podarować dziecku pod choinkę?

Nie masz jeszcze pomysłu na świąteczny upominek dla dziecka? Wśród propozycji marki One Two Fun by Auchan znajdziesz zarówno drewniane zabawki tradycyjne, jak i nowoczesne, edukacyjne akcesoria. Chodzący robot czy mniejsze wersje domowych urządzeń to zabawki, które przez długi czas się nie znudzą, a za kilkanaście lat Twoja pociecha będzie wspominać je z uśmiechem na ustach.

dziecko

Dla najmłodszych sprawdzą się drewniane zabawki, na przykład sortery. Takie układanki rozwijają motorykę, pozwalają ćwiczyć zręczność palców. Są ważnym elementem systemu nauki Montessori. Dziecko trenuje logiczne myślenie i cierpliwość. Sortery sprawdzają się również do nauki kolorów. Pomocne w rozwijaniu koordynacji ręka-oko będą drewniane puzzle. Świetnie, kiedy akcesoria dla najmłodszych łączą naukę z zabawą, a takich produktów nie brakuje w ofercie One Two Fun by Auchan.

zegar1

Zegar edukacyjny pozwala najmłodszym odkrywać świat cyfr, ale dodatkowo ćwiczyć dopasowywanie klocków w konkretne miejsca. Nowoczesne zabawki edukacyjne sprawdzą się dla starszych pociech. Teleskop ucieszy fanów przyglądania się gwiazdom, taka zabawka sprawdzi się już dla ośmiolatka! Nie brakuje również nowoczesnych, edukacyjnych zabawek dla znacznie młodszych dzieci – doskonały przykład to komputerek, który uczy rozpoznawać kolory oraz odgłosy zwierząt.

Prezenty dla pociechy – wybierz takie, które uczą i bawią!

Odpakowywanie prezentów to moment, na który czeka każde dziecko. Emocje towarzyszące rozrywaniu ozdobnego papieru maluchy pamiętają przez wiele miesięcy, a nawet lat. Tej chwili może towarzyszyć rozmowa na temat dawnych zwyczajów świątecznych. Twoją pociechę z pewnością zainteresuje, co dla Ciebie przynosił św. Mikołaj i jak wyglądała choinka w czasach Twojego dzieciństwa.

prezenty2

Produkty Gwiazdy by Auchan

Sprawdź prezentownik Auchan, w którym znajdziesz więcej pomysłów na upominki dla dziecka. To między innymi:

  • Domek i kuchnia 2 w 1 – pozwoli na zabawę lalkami za sprawą pięciu kolorowych pokoi. Po drugiej stronie znajduje się kuchnia wyposażona w lodówkę, kran i piekarnik. Domki dla lalek sprzed lat wykonywano z drewna, a ich kolorystyka była bardziej stonowana.
  • Kawiarnia – dzięki masie plastycznej dziecko może wykonać przysmaki do kawy. Zestaw zawiera ekspres, który zapewnia jeszcze ciekawszą zabawę za sprawą wydawanego dźwięku. Kiedyś do zabawy służyła plastelina w kilku podstawowych wariantach kolorystycznych.
  • Szkatułka z akcesoriami – pozwala stworzyć ciekawą biżuterię między innymi z wielobarwnych koralików. Niegdyś bransoletki robiono z tego, co znaleziono w domu lub ogrodzie. Kawałek sznurka i nieco jarzębiny wystarczyły, żeby wykonać biżuterię. Obecnie zestaw DIY dostarcza dziecku bezpieczne elementy do samodzielnego tworzenia naszyjnika lub ozdoby na nadgarstek.

Odwiedź sklep Auchan, gdzie znajdziesz tradycyjne i nowoczesne zabawki edukacyjne One Two Fun by Auchan, które pod choinką chciałoby znaleźć każde dziecko!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *