Znaki ekologiczne na opakowaniach – dlaczego warto je znać?
Znaki ekologiczne pojawiają się na opakowaniach przeróżnych produktów. Dowiedz się o czym informują i dlaczego warto je poznać!
Znajomość znaków ekologicznych jest nie tylko ważna dla środowiska, ale też znacząco ułatwia zakupy. Jeśli umiesz rozpoznać odpowiednie znaki na opakowaniach, takie jak symbol recyklingu czy BUAV, łatwiej będzie Ci podjąć odpowiedzialną decyzję i wybrać produkt dobry zarówno dla Ciebie, jak i dla planety.
Znaki ekologiczne – dlaczego są takie ważne?
Corocznie w Polsce produkowanych jest kilka milionów ton opakowań. Część z nich posiada nadrukowywany znak recyklingu lub inne znaki ekologiczne. To dla Ciebie, konsumenta, informacja, że produkująca je firma stara się troszczyć o środowisko, a opakowanie będzie można ponownie wykorzystać.
Recykling to jednak nie jedyny powód, dla którego warto bliżej zapoznać się z symbolami ekologicznymi. Dzięki nim dowiesz się czy konkretny produkt został wyprodukowany z poszanowaniem środowiska, czy jego wytworzenie nie doprowadziło do skażenia gleby, powietrza lub wody. Niektóre znaki manipulacyjne na opakowaniach pozwolą Ci stwierdzić, że dany produkt jest przyjazny dla środowiska nie tylko w czasie użytkowania, ale przez cały swój “cykl życia”. Oznacza to, że nie wpłynęła negatywnie na środowisko ani jego produkcja, ani nie wpłynie utylizacja. Inne symbole ekologiczne będą potwierdzeniem, że dany artykuł jest ekologiczny jedynie w jednej kategorii (np. jeśli produkt posiada znak ekologiczny Energy Star to jest energooszczędny).
Ważne znaki ekologiczne i ich znaczenia
Symbole ekologiczne, które najczęściej możesz dostrzec na opakowaniach podczas robienia zakupów, to:
1. BUAV – znak ekologiczny nadawany kosmetykom informujący, że żaden składnik danego kremu czy szamponu nie był testowany na zwierzętach;
2. ICEA – symbol, który znajdziesz na artykułach tworzonych z dbałością o środowisko i szacunkiem dla ludzkiej pracy. Mogą to być zarówno produkty spożywcze jak i kosmetyki, tekstylia czy meble.
3. Ekoland – polski symbol ekologiczny przyznawany ekologicznej żywności.
4. Błękitny Anioł – znak widoczny na opakowaniach takich produktów jak farby, lakiery, tapety, zegarki, lodówki czy systemy grzewcze (ten znak ekologiczny przyznawany jest w aż 75 kategoriach!)
5. CRL (Carbon Reduction Label) – symbol przygotowany do oznaczania produktów, w procesie produkcji których szczególnie zadbano o redukcję emisji dwutlenku węgla.
Ochrona środowiska w znakach ekologicznych.
Zapewne robisz wiele dla ochrony środowiska naturalnego: codziennie segregujesz śmieci, starasz się oszczędzać wodę i nie marnować żywności. Jeśli zdecydujesz się jeszcze podczas zakupów zwrócić uwagę na znaki recyklingu i inne symbole ekologiczne na opakowaniach kupowanych produktów, zrobisz kolejny, ważny dla natury, krok.