Jak zadbać o zdrowy, spokojny sen?

Sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. To właśnie podczas snu, regenerujemy się. Eksperci potwierdzają, że osoby dorosłe powinny spać codziennie przynajmniej 8 godzin, zaś dzieci 10 godzin. Jednocześnie warto dodać, iż nawet 50% Polaków cierpi na zaburzenia snu, a około 20% boryka się z przewlekłą bezsennością. Jak zadbać o zdrowy, lepszy sen? Warto zwrócić uwagę na co najmniej kilka czynników.

Higiena snu

Mówi się o odpowiednim przygotowaniu przestrzeni, w której odbywa się sen. Oprócz regularnych rytuałów istotne jest funkcjonowanie samej sypialni. Trzeba mieć na uwadze, by miejsce snu, czyli łóżko było odpowiednie – dobry rozmiar łóżka, świetnej jakości materac, indywidualnie dobrana poduszka i jakościowa, pościel bawełniana. Warto dobierać ją do rozmiaru łóżka oraz samych użytkowników. Tym samym, pościel bawełniana 160×200 może być zbyt duża, a więc i za ciężka dla dziecka, zaś pościel 140×200 będzie za mała na łóżko małżeńskie.

Kiedy warunki do spania na łóżku zostały już przygotowane właściwie, należy zwrócić jeszcze uwagę na samą przestrzeń sypialni. Najlepszy sen odbywa się w pomieszczeniach dobrze wietrzonych, w których panuje nieco niższa temperatura, optymalnie 18-20 stopni Celsjusza. Dodatkowo można zastosować oczyszczacz albo nawilżacz powietrza. Raczej odradza się stosowania intensywnych zapachów, chociaż aromaterapia może wpływać korzystnie. Warto wybrać jednak konkretne olejki, bezsenność pomaga leczyć zapach lawendy, rumianku, paczuli, dzikiej róży czy drzewa sandałowego.

Tryb życia a jakość snu

Czy wiesz, dlaczego coraz więcej osób cierpi na bezsenność? Głównym powodem jest nadmiar stresu i dotyczy to także coraz częściej dzieci. Wieczny pośpiech, presja, nadmiar negatywnych bodźców zewnętrznych nie wpływa dobrze na optymalny wypoczynek nocą. O ile nie zawsze udaje nam się całkowicie zmienić warunki codziennego funkcjonowania, to można mieć na nie spory wpływ.

Sen powinien odbywać się mniej więcej w tych samych godzinach i regularnie, warto usystematyzować styl życia. Nie pomagają substancje stymulujące organizm czy używki, jak chociażby kawa, energetyki, papierosy, alkohol. Negatywnym stymulatorem jest także włączony telewizor albo korzystanie ze smartfona. Istotna jest aktywność fizyczna – jej brak wpływa negatywnie na zasypianie i jakość snu.

Uwagę zwraca się także na sposób odżywiania i pory jedzenia. Sami dietetycy potwierdzają, że kolacja powinna być raczej lekkostrawna, która nie obciąża organizmu. Dobrze jest zjadać ją minimum 2 godziny przed położeniem się do łóżka.

Konsekwencje niezdrowego snu

Nagminne niewysypianie się może prowadzić do znacznie poważniejszych konsekwencji, aniżeli tylko zmęczenie i ospałość. Spada koncentracja uwagi, zaburzone zostają procesy pamięci, mogą pojawiać się zaburzenia na tle psychicznym, na przykład podwyższony poziom lęku, agresja.

Zaburzenia snu mogą doprowadzić do nadciśnienia tętniczego, chorób serca, cukrzycy, postępujących migren, a nawet otyłości. Pojawiają się też zaburzenia popędu seksualnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *