Karma dla psa – sucha czy mokra? Którą wybrać?

Prawidłowe żywienia psa to gwarancja jego długiego życia w zdrowiu i dobrym samopoczuciu. Bardzo dobrą wiadomością jest fakt, że rośnie świadomość na temat prawidłowego karmienia naszych czworonożnych przyjaciół. Sytuacja ta jednak sprawia, że pojawia się coraz więcej pytań i kontrowersji. Jednym z nich jest to, czy wybrać karmę suchą, mokrą, czy obie naraz. Postaramy się przeanalizować ten temat i odpowiemy na to pytanie.

Karma sucha dla psa

Zacznijmy od najpopularniejszej formy żywienia naszych pupilów. W przypadku karmy suchej, bardzo ważne jest to, aby nasz zwierzak miał ciągły dostęp do wody. Taka karma zawiera jej bardzo mało, bo ok. 8-9 %. Taki sposób żywienia jest bardzo popularnym rozwiązaniem i cechuje się niską ceną i dużą wydajnością.

Zaletą suchej karmy jest to, że zwykle jest wysokokaloryczna, zapewnia wiec odpowiednia dawkę energii naszemu pupilowi na długi okres. Dodatkową zaletą karmy tego typu jest pozytywny wpływ na dziąsła oraz zęby.

Karmę suchą można podawać o wyznaczonych porach lub za pomocą dozowników automatycznych. Przechowywanie nie wymaga specjalnych warunków. Termin przydatności jest zazwyczaj bardzo długi. Suchą karmę łatwo się odmierza, dozuje i podaje. Pojedyncze chrupki mogą być dawane psu w ramach zabawy czy nauki.

Należy pamiętać o tym, aby wybierać karmy bez sztucznych aromatów, konserwantów i barwników.

Karma mokra dla psa

Różnicą, którą możemy dostrzec gołym okiem jest konsystencja karmy. Wyróżnia się ona również bardzo wyrazistym smakiem, dlatego dla większości psów jest ona o wiele ciekawszą alternatywą.

Jest to więc doskonały sposób karmienia niejadków, psów z różnymi dolegliwościami trawiennymi czy jamy ustnej oraz u psów starych i młodych. Zaletą mokrych karm jest ich stosunkowo duża zawartość mięsa (nawet ok. 75%). Możemy nabyć ją w formie wygodnych saszetek czy puszek. Wybierając karmy tego typu powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby skład był jak najkrótszy.

Karmę mokrą porcjujemy według zaleceń producenta, biorąc pod uwagę rasę, wagę i wiek psa. Na przykład karma dla małych szczeniąt powinna mieć większą kaloryczność oraz jak największą zawartość białka, by pies mógł właściwie się rozwijać.

Czy łączenie karmy mokrej i suchej jest zdrowe dla psa?

Istnieje mnóstwo opinii i teorii o tym, czy łączenie mokrej i suchej karmy jest zdrowa dla psa. Jednak okazuje się, że takie mieszanie może mieć wiele pozytywnych skutków. Przede wszystkim jednak powinniśmy wziąć pod uwagę indywidualne predyspozycje psa, a wszelkie zmiany wprowadzać powoli. Bardzo dobrą metodą jest również konsultacja z weterynarzem lub przejrzenie forum internetowych na temat danej rasy.

Karma sucha i mokra – dla jakiego psa?

Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi na to, czy lepiej karmić psa karmą suchą czy mokrą. Jest to sprawa dość mocno indywidualna. Jedno jest pewne – dieta naszego czworonoga powinna być zbilansowana i różnorodna. To stworzenie mięsożerne, które potrzebuje przede wszystkim wysokiej jakości mięsa w swoim jadłospisie.

W codziennym menu czworonoga, warto zastosować zasadę, że 80 % stanowi karma sucha, a pozostałe 20 % karma morka. Oczywiście śmiało można balansować między tymi liczbami, lecz przede wszystkim należy wprowadzać zmiany w wolnym tempie, cały czas obserwując reakcję pupila.

Sposób żywienia, jaki powinniśmy wybrać dla poszczególnego psa zależy od jego rasy, wagi i wieku. Z pewnością stosując karmę mokrą jaką główną u potężnego psa w sile wieku, nie dostarczymy mu odpowiedniej dawki energii, gdyż jest ona małokaloryczna i zawiera w sobie dużo wody.

Karmy suchej z kolei nie podamy staremu psu z dolegliwościami żołądkowymi, lub małemu szczeniaczkowi, który nie ma jeszcze dobrze rozwiniętego zgryzu.

Sprawa więc jest dość mocno indywidualna i zależy przede wszystkim od samego zwierzaka oraz zasobności naszego portfela.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *