Jak prawidłowo stosować kosmetyki z retinolem?

Wśród kosmetyków z retinolem znajdziesz dobrej jakości sera do twarzy, kremy pod oczy i kremy peelingujące. Retinol to aktywna postać witaminy A o udowodnionej skuteczności, która posiada zdolność do odnowy i regeneracji komórek. Kosmetyki z retinolem mają działanie przeciwstarzeniowe, antyoksydacyjne i nawilżające. Kiedy warto je stosować i jak robić to prawidłowo?

Kosmetyki z retinolem — dla kogo?

Retinol zawarty w kosmetykach ma bardzo silne działanie. Jego największe stężenie znajdziesz w serach do twarzy. Z tego względu kosmetyk należy stopniowo wdrażać do codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Retinol silnie oddziałuje na skórę i skutecznie hamuje procesy starzenia. Dlatego zaleca się stosowanie go dopiero od 25. roku życia. Mniej więcej w tym okresie skóra zaczyna stopniowo tracić swoją jędrność, a na jej powierzchni mogą pojawić się pierwsze, płytkie zmarszczki. Dodatkowo retinol zawarty w kosmetykach świetnie radzi sobie z trądzikiem, ponieważ obniża liczbę komórek gruczołu łojowego. W efekcie przyczynia się do ograniczenia ilości zmian zapalnych oraz odblokowuje i zwęża pory. Skoncentrowane serum z retinolem to idealny wybór dla osób ze skórą dojrzałą, trądzikową, tłustą i suchą.

Retinol w kosmetykach — poznaj jego właściwości?

Zanim sięgniesz po kosmetyk z retinolem, na pewno chciałabyś wiedzieć, jakie dokładnie ma działanie. Retinol potocznie nazywany jest witaminą młodości nie bez powodu. Ta substancja skutecznie stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny odpowiadających za jędrność, sprężystość i gęstość skóry. Jednak to nie wszystko. Jakie właściwości ma serum z retinolem? Na uwagę zasługują przede wszystkim:

  • przyspieszanie odnowy naskórka,
  • złuszczanie martwych komórek naskórka,
  • poprawa struktury warstwy rogowej,
  • pobudzanie powstawania nowych naczynek krwionośnych,
  • rozjaśnianie przebarwień,
  • wygładzanie zmarszczek,
  • regulowanie pracy gruczołów łojowych.

Jeśli chcesz uzyskać trwałe rezultaty, musisz używać kosmetyków z retinolem przez co najmniej kilka miesięcy. Ta substancja jest bardzo bezpieczna. Kosmetyków z retinolem nie powinny stosować jedynie te osoby, które wykazują nadwrażliwość na witaminę A oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Jak prawidłowo stosować serum z retinolem?

Nieumiejętne wprowadzenie retinolu do codziennej pielęgnacji może spowodować lekkie podrażnienie i zaczerwienienie skóry. Aby tego uniknąć, na początek wybierz serum z niskim stężeniem tego składnika. Skóra będzie przyzwyczajać się do retinolu stopniowo. W pierwszych tygodniach stosuj serum z retinolem maksymalnie 2-3 razy w tygodniu. Z czasem możesz zwiększyć częstotliwość aplikowania preparatu, aż w końcu zaczniesz go używać codziennie. Sera z wysokim stężeniem retinolu warto stosować dopiero wtedy, gdy Twoja skóra przyzwyczai się do działania tego składnika. Kurację możesz rozpocząć w sezonie jesienno-zimowym. Wówczas skóra jest mniej narażona na szkodliwe promieniowanie UV.

Warto pamiętać, że retinol reaguje na światło. Dlatego w trakcie kuracji retinolem używaj również kremu z wysokim filtrem SPF. W ten sposób ochronisz skórę przed niebezpiecznym promieniowaniem i zapobiegniesz powstawaniu nieestetycznych przebarwień. Dobrej jakości kosmetyki z retinolem skutecznie zwalczą pierwsze objawy starzenia się skóry i szybko przywrócą jej dawny blask.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *