Jak wybrać boks dachowy?

Samochodowe boksy dachowe to niezwykle przydatne akcesorium, które w znaczący sposób zwiększa przestrzeń ładunkową naszego pojazdu – w gąszczu różnorodnych ofert niezwykle ciężko wybrać jednak optymalny dla nas produkt. Dziś postaramy się nieco przybliżyć ten temat i pokazać, na co zwracać uwagę decydując się na boks dachowy, dzięki czemu nasz wybór powinien stać się nieco prostszy, a z pewnością bardziej przemyślany.

Dopasuj boks i belki do modelu samochodu

Dobierając belki, a więc podstawy, które montowane będą na dachu auta, musimy przede wszystkim uwzględnić markę, model oraz rok produkcji i typ nadwozia naszego samochodu. Wszystkie te dane mają znaczenie, ponieważ boksy dachowe przeznaczone są zawsze na konkretny typ dachu. Kolejna sprawa to ładowność boksów dachowych – zwróć uwagę na to, czy producent samochodu nie zdecydował się na zamieszczenie w instrukcji informacji o maksymalnym ciężarze, jaki można umieścić na dachu. Dodatkowo sam również zastanów się, co chcesz przewozić w swoim boksie, ma to bowiem znaczenie podczas wyboru rozwiązania o konkretnej pojemności i ładowności.

Kwestie bezpieczeństwa

Ze względów bezpieczeństwa nie montuje się boksów, których rozmiar jest większy od wymiarów dachu, tego typu problem nie występuje m. in. w przypadku samochodów typu kombi, jednak ma znaczenie, jeżeli mówimy o mniejszych samochodach. Przed zakupem boksu należy więc dokładnie zmierzyć dach – boks nie powinien wystawać poza jego obrys!

Nie zapominajmy także o sprawdzeniu certyfikatów dopuszczających boksy do użytkowania w ruchu drogowym (producenci mają obowiązek określić jak, taki bagażnik dachowy zachowa się np. podczas zderzenia). Nie mniej ważna kwestia to ochrona przed włamaniem – warto wybierać boksy, które wyposażone są np. w zamki centralne lub też rygle antywłamaniowe.

Komfort użytkowania

Ostatnia kwestia, która powinna zwrócić naszą uwagę to sprawy związane z użytkowaniem takiego bagażnika. W tym miejscy warto zacząć przede wszystkim od montażu – pamiętajmy o tym, że bagażnik dachowy nie jest w większości przypadków montowany na stałe, dlatego jego zakładanie i zdejmowanie powinno być łatwe i wygodne (konieczność stosowanie specjalistycznych narzędzi podczas montażu nie jest więc mile widziana). Warto także zwrócić uwagę na to, aby bagażnik był stosunkowo lekki, ale zarazem wytrzymały.

Na rynku znaleźć można aktualnie boksy, które wyposażone są m. in. w oświetlenie wnętrza bagażnika, pamiętajmy jednak o tym, że każde udogodnienie podnosi cenę, która i tak nie jest niska – za porządny boks renomowanej marki zapłacimy bowiem około tysiąca, z kolei, jeżeli będzie nam zależało do dodatkowych udogodnieniach i zabezpieczeniach, cena może wzrosnąć nawet do czterech tysięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *