Listwa dylatacyjna – zapobiegnij przesunięciom posadzki
Dylatacja to niezwykle istotny element konstrukcji posadzki lub powierzchni betonu, gdyż chroni je przed kosztownymi zniszczeniami. Stosowanie szczeliny dylatacyjnej ma za zadanie przenieść obciążenie, przemieszczenie oraz odkształcenie, aby uniknąć uszkodzeń budynku. Aby temu zapobiec, montowana jest tak zwana listwa dylatacyjna.
Listwa dylatacyjna – jaką wybrać?
Listwy dylatacyjne oraz ich odpowiedni wybór mogą wydawać się na pierwszy rzut oka mało istotne, jednak kwestia ta nie powinna być bagatelizowana. Niewłaściwie dobrane profile dylatacyjne mogą wiązać się z uszkodzeniami, których koszt naprawienia będzie znaczny.
Dylatacja to ciągła praca elementów budynku, które narażone są na odkształcenia i zmiany ze względu na różne czynniki. Dylatacje mogą być wyrażone:
- jako ogólne przesunięcie;
- jako procent szerokości profilu dylatacyjnego;
- jako przesunięcia +/-.
Jakie są rodzaje dylatacji?
Wyróżnić można kilka rodzajów dylatacji, które stosowane są w budynkach. Można je zaklasyfikować ze względu na czynnik, który wpływa na posadzkę bądź element budynku. Do najważniejszych z nich zaliczyć można:
- dylatacje przeciwdrganiowe – związane głównie z konstrukcjami przemysłowymi oraz mieszkaniowymi, które narażone są bardzo często na drgania. Dzięki odpowiedniemu wydzieleniu części posadzki przy pomocy szczelin dylatacyjnych, odpowiednie listwy dylatacyjne będą w stanie przenieść drgania, nie uszkadzając posadzki;
- dylatacje termiczne – temperatura posiada istotny wpływ na każdy budynek, tak samo jak wszelkie pozostałe czynniki atmosferyczne. Bardzo często niskie oraz wysokie temperatury spowodują odkształcenie i naprężenie termiczne podłogi, dlatego kluczowe jest, by wykorzystać odpowiedni profil podłogowy dylatacyjny. Odpowiednia listwa dylatacyjna umożliwi poprawne skurczenie się i wydłużanie materiału, zapobiegając zniekształceniu powierzchni;
- dylatacje konstrukcyjne – najczęściej stosowane są one przy budynkach o znacznych powierzchniach, gdzie tworzą całość pod względem funkcjonalności obiektu oraz technologii w niej użytej. Nie da się ukryć, że duże powierzchnie są szczególnie narażone na zmiany w obciążeniach, dlatego dylatacje stosowane są, aby uniknąć uszkodzeń. Na posadzkach tego typu bardzo często wykorzystywane są profile dylatacyjne do posadzek przemysłowych.
Listwy dylatacyjne oraz ich rozmiar
W momencie, w którym znane są już wszelkie wymagania związane z przesunięciami, należy dobrać odpowiednie listwy dylatacyjne aluminiowe bądź stalowe. Cechują się one znacznie większą wytrzymałością niż ich plastikowe odpowiedniki.
Należy zwrócić uwagę, że duża większość profili dylatacyjnych zawiera elementy, których celem jest zajęcie miejsca w szczelinie. W niektórych wypadkach może być wymagane zastosowanie dodatkowej bariery ogniowej. Trzeba przede wszystkim pamiętać, że materiały nigdy nie mogą być w odległości 0 mm od siebie, co mogłoby spowodować uszkodzenia systemu lub pobliskich konstrukcji. Dobrym zabiegiem będzie uzyskanie informacji od specjalisty w celu spełnienia wymogów ruchu, jak i dostosowanie systemów maskujących wraz z ich akcesoriami.
Szczególną uwagę należy zwrócić przy budynkach wielopiętrowych. Z reguły bywa tak, że im wyższe jest piętro, tym rozmiar dylatacji ulega zwiększeniu. Oznacza to, że dla jednego obiektu potrzebne będą zróżnicowane listwy dylatacyjne o różnych wymiarach.
Wszelkie dylatacje zewnętrzne, które mają swoje położenie z boku budynku, cechują się takim samym rozmiarem od dachu do ziemi. Odchylenia +/- w rozmiarach dylatacji skutkują bardzo nieestetycznymi zmianami w ich wyglądzie oraz trudnościami ochrony przed warunkami atmosferycznymi. Na szczęście listwy dylatacyjne stalowe cechują się zwiększoną odpornością na te czynniki.
Listwa dylatacyjna – jak je montować?
Wybranie sposobu, w jaki przeprowadzony ma zostać montaż systemu dylatacji, w dużej mierze zależeć będzie od wymagań estetycznych oraz zakresu ruchów, które system będzie mieć za zadanie skompensować.
Wyróżnić można dwa rodzaje profili dylatacyjnych:
- profile dylatacyjne nawierzchniowe;
- profile dylatacyjne wbudowane.
Z reguły profile dylatacyjne nawierzchniowe są mniejsze w rozmiarze, posiadają pojedynczy elastomer oraz zainstalowane są w miejscach, gdzie mniejsze zgrubienia podłogi nie stanowią problemu. Doskonale nadają się w przypadku modernizacji, ponieważ są niezwykle łatwe w montażu. Nie wymagają one konieczności przygotowywania wnęki. Listwy dylatacyjne do posadzek z wykładziny winylowej oraz płytek ceramicznych doskonale zespolą elementy, a wykorzystanie dodatkowej masy uszczelniającej pozwoli osiągnąć jak najlepsze właściwości higieniczne. Bardzo często można spotkać się z tym rozwiązaniem w zmodernizowanych szpitalach.
Jeżeli chodzi o profile dylatacyjne wbudowane, ich rozmiar cechuje się dużo większym rozmiarem z jednym bądź dwoma elastomerami. Ich konstrukcja jest o wiele trudniejsza, gdyż wymaga wcześniejszego przygotowania wnęki. Bardzo ważne jest, aby wcześniej określić parametry samej wnęki, aby uniknąć późniejszych kosztów naprawy. Dobrym zabiegiem jest stworzenie wnęki głębszej, minimum 5 mm, aby można było wyrównać ją przed montażem.