Oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne

Oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne to obowiązkowe elementy wyposażenia w wielu budynkach. Urzędy, szkoły, przedszkola, a także duże centra handlowe, zakłady pracy, to miejsca, które muszą zostać przygotowane zgodnie z przepisami BHP.

Oświetlenie awaryjne – co to takiego?

Oświetlenie awaryjne to elementy pozwalające zadbać o bezpieczeństwo osób przebywających w obiekcie w sytuacji, gdy dojdzie do awarii i braku prądu. W praktyce w ramach oświetlenia awaryjnego wyróżnia się dwa rodzaje świateł – oświetlenie ewakuacyjne oraz rezerwowe (zapasowe). Oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne mają działać zawsze, dlatego są one zasilane z innych źródeł niż standardowe instalacje.

Znajdujące się w obiekcie oświetlenie zapasowe ma umożliwić pracownikom dokończenie prac, które nie mogą zostać przerwane nagle, wykorzystywane np. w podmiotach produkcyjnych, w których nagłe przerwanie cyklu produkcji stanowi poważny problem.

Z kolei podstawową rolą oświetlenia ewakuacyjnego jest zapewnienie bezpieczeństwa znajdującym się w obiekcie osobom, poprzez umożliwienie sprawnego opuszczenia budynku.

Co oświetleniu awaryjnym mówią przepisy?

Kwestie montażu oświetlenia awaryjnego są na tyle istotne, że zostały one objęte prawnymi regulacjami. W Polsce zapisy te są regulowane przez Ustawę z dn. 7 lipca 1994 Prawo budowlane, a także Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dn. 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ponadto projektując wykonanie instalacji oświetlenia awaryjnego ważne jest, aby całość wykonać zgodnie z ustalonymi i przyjętymi normami. Obecnie obowiązujące:

  • PN-EN 1838:2013, dotyczące oświetlenia,
  • PN-EN 50172:2005 dotyczące systemów oświetlenia awaryjnego,
  • PN-EN 60598-2-22:2015 w sprawie oprawy oświetlenia.

Oświetlenie awaryjne instalowane jest wszędzie tam, gdzie ze względu na charakter wykonywanych czynności nie mogą zostać one przerwane nagle, jak np. w szpitalach, gdzie zanik prądu w czasie operacji naraziłby pacjenta na bezpośrednie zagrożenie utraty zdrowia i życia.

Oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne – w jakich miejscach musi się znajdować?

System ochrony bezpieczeństwa jest na tyle istotny, że przepisy dokładnie regulują również miejsca, w których powinny znajdować się odpowiednie oznaczenia. Przyjmuje się, że oprawy oznaczeń ewakuacyjnych powinny zostać zamontowane na wysokości co najmniej 2 m nad ziemią i co najmniej 20 stopni nad płaszczyzną wzroku. Kolejne znaki ścieżki ewakuacyjnej umieszczane są wzdłuż traktów, przy każdej kolejnej zmianie kierunku przemieszczania, przy każdym kolejnym skrzyżowaniu korytarzy. Konieczne jest też oznaczenie wszelkich utrudnień, jak schody, stopnie, pochyłości czy progi. Specjalne oznaczenie i oświetlenie wymagana jest też przy schodach, drzwiach wyjściowych oraz w miejscach, w których znajduje się osprzęt przeciwpożarowy, przyciski alarmowe, apteczki pierwszej pomocy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *